Artvin'de Orman Üretim İşçileri Yarıştı

Artvinde Orman Üretim İşçileri Yarıştı
Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü münasebeti ile geleneksel hale getirilen "Orman İşçileri Yarışıyor''un üçüncüsünü düzenledi

ARTVİN (AA) - Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, 21 Mart Dünya Ormancılık Günü münasebeti ile geleneksel hale getirilen "Orman İşçileri Yarışıyor''un üçüncüsünü düzenledi.

Dünya Ormancılık Günü dolayısıyla Artvin Çoruh Üniversitesi Seyitler Kampü önündeki alanda yapılan yarışmaya, Artvin Çoruh Üniversitesi Rektörü Mehmet Duman, Artvin Orman Bölge Müdürü Salih Akbaş, İl Gıda Tarım ve Havyarcılık Müdürü İshak Hacıkamiloğlu, Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yanmaz, Tarım-Orman Çalışanları Birliği Sendikası (TOÇ BİR-SEN) Genel Başkanı Günay Kaya, Orman İşletme Müdürleri, orman işçileri, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

 Artvin Orman Bölge Müdürü Salih Akbaş, burada yaptığı konuşmada Artvin Orman Bölge Müdürlüğünün toplam ormanlık alanının 400 bin  hektar, genel alanın yüzde  54'ünün orman olduğunu kaydetti. Artvin ormanlarının yılda bir milyon 34 bin ton oksijen üretip, 40 milyon 300 bin ton karbon tuttuğunu kaydeden Akbaş, şöyle devam etti:

"Doğal dengenin korunması, küresel ısınmanın önlenmesi ve sağlıklı nefes alabilmemiz bu doğal kaynaklarımızı korumak ve geliştirebilmemize bağlıdır. Ülkemiz, orman varlığını artırabilen nadir ülkelerdendir. Bu denli önemli varlığımızı gelecek nesillere aktarabilmemiz hepimizin görevi olmalıdır.

Ormanlarımız şehirlerden uzak, gözden ırak alanlarda bulunmaktadır. Halkımızın çoğu bu gözden ırak alanlarda ne gibi çalışmalar yapıldığından haberdar değildir ancak kurumumuz, 175 yıldır köylümüzle hısım olmuş ve bu alanlarda üretim, gençleştirme, ağaçlandırma, erozyon kontrolü, fidan üretimi, yeni yol, rehabilitasyon gibi çalışmalar yapmaktadır. Köylümüzün çalışmalarında akıttığı teri bu ortama aktaralım. Orman İşçileri Yarışıyor etkinliği ile Orman Haftası ve Ağaç Bayramı kutlamalarına bir renk katalım istedik."

 -Dereceye girenlere ödül

 Orman İşletme Müdürlüklerinin üretimde çalışan orman işçilerinden, ön eleme yapılarak her Orman İşletme Müdürlüğünden seçilen 2 kişinin katıldığı yarışma, odununun motorlu testere ile işaretlenen yerlerden en düzgün şekilde kesilmesi, boylanan takozlardan birinin balta ile 8 parçaya bölünmesi, kabuk soyma, odunun iki kollu el testeresi ile işaretlenen yerden ikiye bölünmesi ve istifleme işlemi olmak üzere 5 etaptan oluştu.

Tertip komitesi tarafından yapılan puanlama sonucunda Merkez  Orman İşletme Müdürlüğü'nden Hasan Özdemir ve Fahrettin Yiğit  birinci, Yusufeli Orman İşletme Müdürlüğünden Cihan Aslan ve Gülo Yağcıtekin ikinci, Ardanuç Orman İşletme Müdürlüğünden Muammer Şahin – Zeki Başyiğit ise üçüncü oldu. İlk üçe giren yarışmacılara kupa ve motorlu testere, tüm katılımcılara ise madalya verildi.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com