Artvin'de seyyar ahır

Artvin'de seyyar ahır
Artvin’in Hopa ilçesinde, evinin yanına yaptığı ahır, komşularının şikayeti üzerine zabıta ekiplerince yıkılan Mustafa Nişancı, 4 büyükbaş hayvanı ortada kalınca çareyi, yerleşim yerinden uzağa park ettiği kamyonunun kasasını ahıra dönüştürmekte buldu.

Nişancı’nın, ilçenin Sandura Mahallesi’ndeki evinin yanına yaparak 4 büyükbaş hayvanını beslediği ahır, kokudan rahatsız olan komşularının şikayeti üzerine yaklaşık 5 ay önce Hopa Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne bağlı ekiplerce yıkıldı. Ahırda beslediği bir inek, iki boğa ve bir buzağı ortada kalan Nişancı, hayvanları için bu kez yerleşim alanının dışında barınak arayışına girdi. Uygun bir yer bulamayan Nişancı, yaz aylarında arıcılıkta kullandığı kamyonunun kapalı kasasını ahıra dönüştürmeye karar verdi.

Emekli, 55 yaşındaki Mustafa Nişancı, 2’si üniversitede olmak üzere 8 çocuğunun olduğunu, maddi imkanları elvermediği için çocuklarının okul masraflarını karşılamak için hayvancılıkla uğraştığını söyledi.

Hayvanlarını yerleşim yerinde beslediği için komşularıyla sorunlar yaşadığını, sık sık şikayet edildiğini, sonunda ahırının zabıta ekiplerince yıkıldığını ve hayvanların ortada kaldığını anlatan Nişancı, "Hayvanlarıma nerede bakacağım diye düşünürken aklıma rahmetli Kemal Sunal’ın ’Gülen Adam’ filmi geldi. Filmdeki tekerlekli seyyar evden esinlenerek, yazları arıcılık için kullandığım kamyonumun kapalı kasasını seyyar ahır yaptım" dedi.

"Seyyar ahır fikri çok işimize yaradı"

İlk günlerde hayvanları kasasına koyduğu kamyonu park edecek yer bulamayınca sürekli dolaştığını ifade eden Nişancı,"Kamyonu her gün farklı yerlere götürdüm. En sonunda evime yaklaşık bir kilometre uzaklıktaki boş bir arazi buldum. Sahibinden de izin alarak kamyonumu buraya park ettim" diye konuştu.

Böylece hayvanlarının barınma sorununa çözüm bulduğunu, çevreye rahatsızlık vermediği için şikayet de edilmediğini belirten Nişancı, "Evimin bodrum katını da samanlık olarak kullanmaya başladım. Buradan her gün eşimle birlikte bir kilometre uzaklıktaki seyyar ahıra ot ve yem götürerek hayvanların günlük ihtiyaçlarını karşılıyorum. Eşim, sabah ve akşam ineği sağıyor. Sütünü satıp, çocuklarımın okul masraflarını karşılamaya çalışıyoruz. Boğaları besi için bakıyorum. Ahır eve çok uzak olduğu için sorun yaşıyoruz ancak yapacak bir şey yok" diye konuştu.

Nişancı, uzak da olsa seyyar ahır fikrinin çok işe yaradığını da dile getirerek, "Böylece komşularımızın şikayetinden ve zabıta ekipleriyle karşı karşıya gelmekten kurtulduk" dedi.

Nişancı, hayvanları bahar mevsiminin ilk günlerinde ilçeye bağlı Demirciler köyüne götürüp, bir süre de burada besleyeceğini kaydetti.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com