Aşçılar odası Uşak tarhanasını tanıtacak

Aşçılar odası Uşak tarhanasını tanıtacak
Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Şeref Parlas, Uşak tarhanasını tanıtmak amacıyla yemek şöleni yapacaklarını söyledi.

Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Esnaf Odası Başkanı Şeref Parlas, Uşak tarhanasını tanıtmak amacıyla yemek şöleni yapacaklarını söyledi.
Uşak yöresinin yemek kültürünü yaşatmak, tarhanayı tanıtmak amacıyla yapmayı planladıkları etkinliğin ilgi çekeceğine inandıklarını söyleyen Şeref Parlas, “Geçen yıl toprak kapta yemek yarışması yaptık. Bu yıl tarhanalı şölen yapacağız” dedi. Aşçılar Odası Başkanı Şeref Parlas, tarhananın tanıtımı için geç kalmış bir çalışmayı başlatmak istediklerini ifade ederek etkinliği Nisan ayı içerisinde yapmayı planladıklarını bildirdi. Uşak tarhanasının özel bir yeri olduğunu ancak bugüne kadar tanıtımının yapılamadığını anlatan Parlas, “Tarhanamız çok yararlı ve tadı ile ilimize has bir çorbadır. Biz bu özellikleri dışında tarhanadan köfte, ekmek ve diğer ürünleri yaparak damak zevklerine sunmak istiyoruz. Bu şekilde tarhanamızın tanıtımını daha iyi yapmış olacağız ve pazarlar açmada destek olacağız" dedi.
Oda yönetimi olarak Nisan ayı içinde şölen yapma kararı aldıklarını ve etkinliğin ilgi çekeceğine inandıklarını kaydeden Şeref Parlas, yerel yöneticilerden de bu konuda destek isteyeceklerini belirtti.
Tarhananın Uşak’ın simgesi haline gelmesini istediklerini de anlatan Aşçılar Odası Başkanı Parlas, “Tarhanamız Uşak'ın önemli ve simge yiyeceklerinin başında geliyor. Öyle ki her evde Uşaklıların usulü ile yapılan bu yiyecek şifa bile veriyor. Uşak tarhanasını tadanlar bir daha istiyorlar. Fakat biz böylesine önemli bir yiyeceğimizi maalesef bugüne kadar tanıtamadık. Bu bizler için çok büyük eksikliktir. Eksikliği gidermek için Aşçılar Odası olarak bir faaliyet yapmamız gerektiğine inandık. Yapacağımız faaliyet tarhanayı sadece bir çorba olarak göstermemeli diye düşündük. Tarhanadan çorba haricinde başka yiyeceklerde yapılabilir. Karadeniz'de hamsinin her türlü yiyeceğini yaparlarken biz neden yapmayalım. Bu düşünceler ile Tarhanalı Yemek Şöleni yapmayı planladık. Bu şölende sadece tarhana çorbası değil; tarhanadan yapılan köfte, tarhanadan yapılan ekmek ve buna benzer yiyecekleri yapmayı düşünüyoruz. Tarhananın bu yönlerini de çıkartarak başarıyı elde edip en iyi tanıtımı gerçekleştireceğiz. Nisan ayında gerçekleştirilecek şölen tarhananın makus talihini değiştirecek" dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com