Aşçılar Odası yerel tatları tanıtacak için proje hazırlayacak

Aşçılar Odası yerel tatları tanıtacak için proje hazırlayacak
Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Barlas, yöresel tatların tanıtılması ve lezzet duraklarında yer almasını sağlamak amacıyla hazırlayacakları proje için yerel yönetimlerden destek istediklerini söyledi.

Uşak Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Barlas, yöresel tatların tanıtılması ve lezzet duraklarında yer almasını sağlamak amacıyla hazırlayacakları proje için yerel yönetimlerden destek istediklerini söyledi.
Uşak ve yöresinin zengin bir yemek kültürüne sahip olduğunu ancak yöresel tatların gençler tarafından fazla tanınmadığını belirten Aşçılar ve Lokantacılar Odası Başkanı Şeref Parlas, “İlimizin yöresel tatlarını ortaya çıkarmak ve bu tatları gençlerimize tanıtmak istiyoruz” dedi. Hazırlayacakları proje ile yöresel yemekleri tarihi bir mekanda müşterilere servis etmeyi planladıklarını ifade eden Parlas, “Projemizi hazırlayıp Zafer Kalkınma Ajansı’na (ZEKA) sunacağız. ZEKA’nın böyle güzel bir projeye maddi destek sağlayacağını umut ediyoruz” dedi. Yöresel yemeklerin yaşatılması, gelecek kuşaklara aktarılması ve yeniden lezzet duraklarındaki yerini alması amacıyla hazırlayacakları projeyi 2012 yılında hayata geçirmeyi planladıklarını söyleyen Şeref Parlas, “ Bu yıl ilk defa tarhana şenliği düzenliyoruz. Oda yönetimi olarak yöremize ve üyelerimize katkı sunmak yerel tatlarımızı tanıtmak amacıyla projeler ve etkinlikler düzenleme kararı aldık. Geçen yıl düzenlediğimiz toprak kapta yemek yarışması büyük ilgi gördü. Bu etkinlikte yöremize has yaklaşık 125 çeşit yemek beğeniye sunuldu. Tarhana şenliğinde de tarhananın her çeşit yemeğini beğeniye sunacağız. Bizim asıl projemiz tarihi bir binada yöresel ev yemeklerini misafirlerimize ve Uşaklılara sunmaktır. Kent merkezimizde yaklaşık 200 adet tarihi yapı var. Bu yapılardan bir tanesinin restore edilerek odamıza tahsis edilmesini isteyeceğiz. Bu mekan yöresel yemeklerin servis edildiği bir lokantaya dönüştürülecek. Burada sadece yöresel yemekler pişirilip müşterilerin beğenisine sunulacak. Projedeki amacımız para kazanmak değil, yöresel tatlarımızı tanıtmak ve gelecek kuşaklara aktarmaktır. Projemizi hazırlayıp ZEKA’ya sunacağız. ZEKA’dan projemize destek alabileceğimizi düşünüyoruz. Ayrıca yerel yöneticilerle de bu projeyi değerlendiriyoruz. Şuana kadar hiçbir destek göremedik. Oda olarak bizim bir tarihi Uşak evini restore etme imkanımız yok. Bütçemiz buna uygun değil. Biz bu konuda yetkililerden destek istiyoruz. Bu destek bize verilirse hem yöresel tatlarımızı beğeniye sunmuş olacağız hem de tarihi bir yapının yeniden kazanılmasını sağlamış olacağız. Belediye ve valiliğin bu konuda bize destek olmasını arzu ediyoruz” dedi.
Proje hayata geçtiğinde Uşak ve yöresine ait geleneksel tatları bilen ev hanımlarının aile bütçesine katkı sağlama imkanı bulacaklarını da anlatan Şeref Parlas, “Bu proje aynı zamanda sosyal bir dayanışma öngörecek. Çünkü yerel tatları bilen ve iddialı olan kadınlarımıza bizim için yemek yapmalarını isteyeceğiz. Yaptıkları yemekleri ücretle satın alıp onlara katkı sağlamış olacağız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com