Asgari ücretlinin açlıkla imtihanı!

Asgari ücretlinin açlıkla imtihanı!
DİSK’in araştırmasına göre Kasım ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı bin 121 TL, insanca yaşam sınırı ise 3 bin 544 TL oldu.

DİSK’in Araştırma Enstitüsü (DİSK-AR) Kasım 2013 ayı için açlık ve yoksulluk sınırın verilerini açıkladı.

TÜİK Hanehalkı Harcama Kalıbı, TÜİK madde fiyat ortalamaları ve 4 kişilik bir ailenin sağlıklı bir biçimde alması gereken kalori miktarı üzerinden hesaplanan beslenme kalıbı dikkate alınarak hazırlanan raporun sonuçlarına göre, 4 kişilik bir aile için açlık sınırı bin 121 TL, insanca yaşam sınırı ise 3 bin 544 TL olarak gerçekleşti.

İnsanca yaşam sınırının altında gelire sahip nüfus yoksul kategorisinde ele alınıyor. Dolayısıyla insanca yaşam sınırı aynı zamanda yoksulluk sınırını da veriyor.

Araştırmanın sonuçlarına göre sağlıklı beslenmek için yetişkin bir kadının yapması gereken günlük harcama tutarı 9.6 TL olurken, bu rakam yetişkin bir erkek için 9.9 TL, 15-19 Yaş erkek çocuk için 10.5 TL, 4-6 yaş bir kız çocuğu için 7.4 TL oldu.

Buna göre 4 kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için yapması gereken günlük gıda harcaması 37,4 TL.

Aynı hesaplamaya göre 4 kişilik ailenin sağlıklı beslenmek ve insanca yaşayabilmek için yapması gereken asgari harcama tutarı ise aylık 3 bin 544 TL oldu. Söz konusu ailenin gereksinimlerini karşılamasında “gıda, içecek vb.” için ayırması gereken tutar bin 121, giyim ve ayakkabı için ayırması gereken tutar 222 TL oldu. Diğer harcama kalemleri ve ayrılması gereken tutarlar ise şöyle:

Kira, su, elektrik vb. için bin 3, mobilya, ev bakımı vb. için 203, sağlık için 79, ulaştırma için 346, haberleşme için 152, eğlence ve kültür hizmetleri için 78, eğitim için 69, lokanta, yemek, otel vb. için 147, çeşitli mal ve hizmetler için 125 TL.”

“ASGARİ ÜCRETLİNİN AÇLIKLA İMTİHANI”

DİSK-AR’ın araştırmasına göre eşi çalışmayan, iki çocuklu bir asgari ücretli işçinin ailesi ile birlikte aç kalmadan yaşaması mümkün değil.

Söz konusu işçi asgari geçim indirimi dahil 840 TL asgari ücret geliri ile başka bir harcama yapmaksızın ancak 22 gün ailesi ile birlikte sağlıklı ve dengeli beslenebiliyor. Kalan 8 gün ise açlığa mahkum. Tüm ihtiyaçlarını karşılamak istediğinde ise geliri sadece 1 hafta yetebiliyor. Yani asgari ücretli 1 haftalık ücret için 4 hafta çalışıyor. (LAK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com