Asgari ücrette oyun

Asgari ücrette oyun
CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, asgari geçim indirimi üzerine eklenerek asgari ücretin yüksek gösterildiğini belirtti.

CHP'li Musa Çam Mecliste düzenlediği basın toplantısında asgari ücrete yapılan zammı eleştirerek asgari ücrette oynanan oyunu anlattı. Çam asgari ücrete yapılan zammın çalışanları mutlu etmediği belirterek, Tayyip Erdoğan'ın 10 Aralık tarihinde bütçe görüşmeleri sırasında ki konuşmasını hatırlatarak şu şekilde konuştu

"Sayın Başbakan 2002 yılında askeri ücretin 184 lira olduğunu söyleyerek 5 kişilik bir aile 3 öğün çay ve simitle geçinse 270 liraya ihtiyaçı var dedi. Yani 2002 yılındaki askeri ücretle 86 lira açık verdiğini belirtti. Bügün bu hesabı yaptığımızda asgeri ücret 804 lira, 5 kişilik bir ailenin üç öğün çay ve simit tüketimi ise 450 lira dedi. Bende hemen orada Erdoğan'ın yapmış olduğu hesabın yanlış olduğunu belirttim. Çay 1 lira, üç öğün 3 lira, çarpı 5 çarpı 30, üç öğün çay parası sadece 450 lira yapıyor. Simit 630 lira yapıyor. Çay ve simit paralarını topladığımızda 1080 lira yapıyor. Yani 2002'de 86 lira olan açık 2013'te 276 lira olmuş."

Musa Çam asgeri ücretin asgeri geçim idrimininde içine konularak hesaplandığını bunun bu şekilde yapılarak asgeri ücretin yüksek gösterilmeye çalışıldığını belirrti. Çam asgeri ücretten geçim idrimini çıkardığımız zaman asgari ücretin net 765 lira olduğunuda sözlerine ekledi.(MUE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com