Aşı Haftası etkinlikleri

Aşı Haftası etkinlikleri
24 Nisan - 1 Mayıs 2010 tarihleri arasında düzenlenen 5. Avrupa Haftası etkinlikleri kapsamında, Eşme Kaymakamı Selami Kaya, Toplum Sağlığı Merkezi'nde yapılan aşı uygulamalarını yerinde inceledi.

Eşme Toplum Sağlığı Sorumlu Tabibi Aslı Yıldız, kampanyayla ilgili olarak Eşme Kaymakamı Selami Kaya'ya bilgi verdi. Kaymakam Kaya, etkinlikte aşı olan çocuklarla yakından ilgilenirken aşı kampanyasının önemine değindi. Dr. Aslı Yıldız ise bir konuşma yaparak kampanyanın amacı ve aşının önemi hakkında değerlendirmelerde bulundu.
Dr. Aslı Yıldız şunları söyledi; ' Aşı Haftası ilk olarak 2005 yılında yapılmış olup Dünya Sağlık Örgütü tarafından 24 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasında düzenlenen Avrupa Aşı Haftasında ana tema kızamık ve kızamıkçık eliminasyonu amacıyla ulusal bağışıklık çalışmalarına ağırlık verilmesi olarak belirlenmiştir. Bu kapsamda aşı ile korunabilir hastalıklar konusunda sağlık personelinin duyarlılığının arttırılması, toplumu aşılama ve aşı ile korunabilir hastalıklar hakkında bilgilendirilmesi, bebek kartlarının taranarak gezici ekiplerle özellikle 5 yaş altı aşısız veya eksik aşılı çocukların aşılanması amaçlanmıştır. Ülkemizde son Çocuk Felci vakası 1998 tarihinde görülmüştür. Ancak dünyada halen vakaların görülmesi nedeniyle aşılama devam etmektedir.Çocuk Felcini yok etme çalışmaları ile ülkemizin de içinde bulunduğu Dünya Sağlık Örgütü Avrupa Bölgesi 2002 yılında “Polio Arındırılmış Bölge” sertifikası ile belgelendirilmiştir. Ülkemizde Kızamık hastalığını yok etmeye yönelik bir program hazırlanmıştır. 2002 yılında %82 olan Kızamık aşılama hızı 2009 yılında %97 'ye yükselmiştir. 2009 yılı itibariyle hiç yerli vakamız bulunmamaktadır. Hedefimiz 2010 yılı sonuna kadar Türkiye'de yerli virüs geçişini durdurmak, 2010 yılından sonra Türkiye dışından gelecek yeni kızamık virüslerinin Türkiye'de yerleşmesini önlemek ve kızamığa bağlı ölümleri engellemektir' dedi.
Kaymakam KAYA, kampanyayla ilgili olarak yapılan aydınlatıcı açıklamanın ardından, aşı olacak çocuklarla ilgilendi ve onlarla birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com