Aşıkların kalpleri birlikte atıyor

Aşıkların kalpleri birlikte atıyor
Çiftlerin ortak ilgi alanlarının olması, cümlelerini tamamlamaları ya da aynı şakalara gülmeleri artık etkileyici olmayabilir. Yeni bir araştırmaya göre çiftlerin kalp atışlarının da aynı ritimde olduğu iddia edildi.
Bilim insanları, çiftlerin nefes alma aralıklarını ve kalp atış ritminin birbirine senkrone olduğunu belirtti. Çiftlerin bu ritmi yakalayabilmesi için sadece yanyana oturması yetiyor.
 
California Üniversitesi'nde yapılan araştırma ilişkinin fiziksel etkileri üzerine çalışmaya başladı. Araştırmayı yürüten Profesör Emilio Ferrer, “Daha önceki araştırmalarda ilişkide olan bir kişinin karşısındakinin yaşadıklarını duygusal olarak deneyimlediğini görmüştük. Bu araştırma paylaştıkları deneyimin psikolojik seviyede de olduğunu gösteriyor' dedi.
 
Araştırma ekibi 32 çifti kalp atışlarını ve solunum hareketlerini kontrol eden monitörlere bağladı. Sessiz bir odada bekletilen çiftlerden birbirinden biraz uzak oturması, konuşmaktan ve fiziksel temastan kaçınmaları istendi. Belli bir noktadan sonra birbirlerinin hareketlerini taklit etmeleri söylendi. (AAK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com