Aşıklık geleneği uygulamalı ders oldu

Aşıklık geleneği uygulamalı ders oldu
ARÜ'de aşıklık geleneğini yaşatmak amacıyla öğrencilere uygulamalı ders veriliyor

ARDAHAN (AA) - GÜNAY NUH - Ardahan Üniversitesi'nde (ARÜ) aşıklık geleneğini yaşatmak amacıyla öğrencilere uygulamalı ders veriliyor.

Ardahanlı halk ozanı Mehmet Oktay, öğrencilere derste uygulamalı olarak aşıklığı anlatıyor. Öğrenciler de merak ettikleri konuları aşık Oktay'a sorarak, geleneğin inceliklerini öğreniyor.

ARÜ İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Erdoğan Altınkaynak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, aşıklık geleneğinin Ardahan'da yaşatılarak genç nesillere aktarılmasının amaçlandığını söyledi.

Altınkaynak, halk edebiyatında önemli yeri olan bu geleneğin üniversitelerinde son sınıf öğrencilerine uygulamalı olarak anlatıldığını ifade etti.

Öğrencilere haftada 2 saat uygulamalı ders verildiğini belirten Altınkaynak, "Bugün anlatılan konular, Dede Korkut eserlerinden meydana gelen hikayelerdir. Ben bunları 1977-1978'te dinlemiştim. Sözlü kültürde yani aşıklık geleneğinde eğitim var, eğlendirme ve dinlendirme var. Hoşça vakit geçirme var. Ayrıca sözlü geleneği yönlendirme var. Toplumsal hafızasının muhafazası var. Eleştiri var ve protesto var" dedi.

Aşıklık geleneğinin çok eskilere dayandığını anlatan Altınkaynak, bu geleneğin kent için ayrı bir yeri olduğunu vurguladı.

ARÜ'deki edebiyat bölümü son sınıf öğrencilerine uygulamalı ders anlatan Ardahanlı halk ozanı Oktay da üniversitenin böyle bir çalışma yapmasının aşıklık geleneğinin yaşatılması için son derece önemli olduğunu kaydederek, "Bu gelenek yaşatılmalı. Aşıklığın nesilden nesle aktarılması için üniversitemizin böyle bir ders vermesi bizi mutlu etti. Çünkü bize değer veriliyor. Çok mutlu olduk. Bundan sonra dersler daha da verimli olacak. Çünkü aşıklık geleneği bu toprakların geleneğidir. Eğer bu şekilde çalışmalar olmazsa bu gelenek kaybolmaya yüz tutacaktır" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com