“Asıl Korkunç Olan Düşünce Özürlü Olmaktır”

“Asıl Korkunç Olan Düşünce Özürlü Olmaktır”
CHP Tavşanlı İlçe Başkanı Mehmet Şentürk, Engelliler Haftası Nedeniyle Yaptığı Açıklamada, “Asıl Korkunç Olan Düşünce Özürlü Olmaktır” dedi.

CHP Tavşanlı İlçe Başkanı Mehmet Şentürk, Engelliler Haftası Nedeniyle Yaptığı Açıklamada, “Asıl Korkunç Olan Düşünce Özürlü Olmaktır” dedi. 

CHP İlçe Başkanı Mehmet Şentürk, toplumsal bir yapı içinde engelli veya özürlü tanımının yapılarak, varlıkları ortaya konulan vatandaşların sayısının Türkiye’de 9 milyonu bulduğunu söyledi.

Türkiye nüfusunun yüzde 12.7’sini engelli vatandaşların oluşturduğunu dile getiren Şentürk, “Sayının bu kadar büyük bir rakamla ortaya konuluşu ise, engelli yurttaşların sadece varlığının kabul edilmesini değil, aynı zamanda karşı karşıya bırakıldıkları zorlukların da ne kadar büyük olduğunu göstermektedir. Toplumsal yapımızdaki özürlü veya engelli yurttaşlarımızın sayısının bu kadar yüksek olması ayrıca bu yurttaşlarımızın karşı karşıya oldukları sorunların da ne kadar önemsenmesini görebilmek bakımından önemlidir" diye konuştu.

Şentürk şunları söyledi:"Bu nedenle toplumsal yapımız içinde engelli yurttaşların varlığını göz ardı etmeyecek şekilde “sosyal devlet” anlayışı doğrultusunda konunun ele alınması gerektiğine inanıyoruz. Sakat veya engelli olmak bir kusur değil, sadece bir özürdür. Ama ülkemizde bu politik anlayış ve insan hakları konusunda bu kadar ihmalci bir zihniyet hakimken, bu yurttaşlarımıza karşı devlet özür borçlu hale gelecek. Çünkü hayatın her alanında karşımıza çıkan sakat ve engelli yurttaşlarımız sosyal yaşamdan adeta dışlanacak kadar büyük bir ihmalin de kurbanı haline getirilmektedir. Bu da fikir özürlü bir anlayışın yarattığı manzaradır. Bu durumda görülüyor ki; bedensel veya zihinsel özürlü olmak değil, asıl korkunç olan fikir özürlü olmaktır. Bu nedenle engelli yurttaşlarımızın sosyal yaşamdan dışlanmak yerine, sosyal yaşama ve toplumuza kazandırılmasında en büyük görevin ilk başta devlete düştüğüne inanıyoruz. Bu da niçin Türkiye’de “sosyal devlet” anlayışının hakim kılınmasını gösteren nedenlerden biridir. Yasalar yapılırken, toplumumuzda engelli yurttaşların da varlığı göz önünde bulundurularak yapılmalı, bu yurttaşlarımızın görüşleri de alınmalıdır. İş ve çalışma hayatına ilişkin yasalar çıkarılırken, engelli yurttaşların da topluma ve çalışma hayatına kazandıracak şekilde düzenlenmelidir. Kamuya ait ve resmi yerlerde yaşanmakta olan engelli açığı bu oran yükseltilerek kapatılmalıdır. Engellilerin örgütlenme ve sendikalaşmalarının önündeki engeller kaldırılarak kendilerine daha engelsiz bir yaşam olanakları hazırlanmalıdır. Hastane, okul gibi binalar inşa edilirken bu yurttaşlarımızın karşısına yeni engeller çıkartılacak şekilde inşa edilmemelidir. Engelli yurttaşlarımızın varlığı böylece sadece Engelliler Günü ve Engelliler Haftası’nda hatırlanmamış olacaktır.Bütün bu manzaramız göstermektedir ki, sevginin hakim olduğu bir anlayışla ancak toplumsal sağlıklı bir toplum yapısı inşa edilebilir, ancak sosyal devlet anlayışıyla sosyal yaşamda kanamakta olan yaralar sarılabilir. Engelli yurttaşlarımızın nüfusumuzdaki oranı bu konunun da kanayan bir yara olduğunu göstermektedir. Bu nedenle Cumhuriyet Halk Partisi Tavşanlı İlçe Teşkilatı olarak; bu dileklerimizi ve taleplerimizi de ortaya koymak zorunluluğu duyuyoruz. Ve engelli yurttaşlarımıza da şöyle seslenmek istiyoruz: Sizleri seviyoruz! Sizler üzülmeyiniz, çünkü biliniz ki asıl korkunç olan bedensel veya zihinsel özürlü olmak değil, fikir özürlü olmaktır."(SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com