Asıl “One minute” İsrail’den!

Asıl “One minute” İsrail’den!
Mavi Marmara baskınının ardından İsrail’in Türkiye’ye askeri ambargo uyguladığı ortaya çıktı. Ambargo, Obama’nın ricasıyla kaldırıldı.

Siyasi ilişkileri durma noktasına getiren Mavi Marmara baskınından sonra İsrail’in Türkiye’ye askeri ambargo uyguladığı öğrenildi.
 
Durum, Haaretz gazetesinin Mayıs 2010’da gerçekleştirilen Mavi Marmara baskınından bu yana İsrail’in ilk defa Türkiye’ye askeri ekipmanı sağlamayı kabul ettiği haberini yapmasıyla ortaya çıktı.
 
Haaretz’e konuşan üst düzey İsrailli savunma kaynağı, ‘TSK’nın elindeki erken uyarı uçaklarının (AWACS) yeteneklerini önemli ölçüde güçlendiren elektronik harp sistemlerinin’ teslimatının, ABD’nin baskıları ve İsrail’in Türkiye ile ilişkileri iyileştirme arzusu nedeniyle onaylandığını söyledi.
 
Haaretz gazetesi, “ABD yönetimi yetkililerinin baskıları ile karşı karşıya olan İsrail Hükümeti, sonunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ileri elektronik harp sistemleri satışlarını donduran kararını kaldırdı” diye yazdı. Sistemlerin birkaç hafta önce Ankara’ya uçakla gönderildiği ve halen Türk Boeing AWACS uçaklarına entegre edildiği belirtildi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com