Asıl vurgun termik santrallerde

Asıl vurgun termik santrallerde
'Büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu’ yla ilgili başka skandallar gün yüzüne çıkmaya devam ediyor

 Türkiye gündemine bomba gibi düşen ve AKP’li 3 Bakan’ın da istifasıyla devam eden ‘büyük yolsuzluk ve rüşvet operasyonu’ yla ilgili başka skandallar  gün yüzüne çıkmaya devam ediyor. AKP döneminde 14 termik santralde de yolsuzlukların yapıldığı ve yapılan tüm özelleştirmelerin de acilen mercek altına alınması istendi.Tes-İş Sendikası Yatağan Şube Başkanı Fatih Erçelik ve Türkiye Maden İşçileri Sendikası Yatağan ve Havalisi Şube Başkanı Süleyman Girgin bu konuyla ilgili ortak basın açıklaması yaptı.Yapılan açıklamada yolsuzluklar konusunda başka noktalara da işaret edilen açıklamada "14 termik santraldeki yolsuzluklarla ilgili iddialar derhal açıklanmalı, soruşturulmalı, gerçekler ortaya serilmelidir. AKP döneminde yapılan tüm özelleştirme ihaleleri incelemeye alınmalıdır." ifadelerine yer verildi.

AÇIKLAMA ŞÖYLE:

"Uzun yıllardan beri, termik santrallerimizin özelleştirilmesi çalışmalarının, ülkemizin her türlü çıkarlarına aykırı olduğunu söyleyerek mücadele yürütüyoruz.

En son, Yatağan, Yeniköy ve Kemerköy Termik Santrallerimizin, yanında maden ocaklarımız ve araç gereçleri hediye olarak, 24 Ocak ve 10 Şubat’ta özelleştirme ihalesi yapılacağı için, Haziran ayından beri, santrallerimizin özelleştirilmesine karşı ayaktayız.

Ne kadar haklı olduğumuz, tam da bu günlerde ülkemiz gündemine oturan yolsuzluk operasyonlarıyla gün gibi açığa çıkıyor.

Üç bakanın istifasına neden olan yolsuzluk olayları sonrasında, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, toplam ederi 100 milyar doları bulan (bu 100 adet Yatağan Santrali demektir) “kara para aklama, rüşvet, ihaleye fesat karıştırma ve yolsuzluk” iddiaları ile soruşturma başlattığı haberi basına yansıdı.

Bu soruşturmanın en önemli kısmı ise, 14 termik santralin ihale sürecinde yaşanan rehabilitasyon yapılması konusunda “ihaleye fesat karıştırma” ile rüşvetler alınarak birilerine peşkeş çekilmesi iddiası..

Ülkemizin en önemli sanayi ürünlerinden elektrik enerjisi üreten santrallerimizin birilerine peşkeş çekilmeye çalışıldığı yönündeki iddialarımız, gün be gün ortaya çıkan gerçeklerle, kanıtlanıyor.  

Ülkemizin en kârlı termik santralleri, yine ülkemizin en kârlı maden ocaklarımız, araç-gereçleri, binaları vb. ile birlikte birilerine peşkeş çekiliyor.

Bu koşullarda, 24 Ocak ve 10 Şubat 2014 tarihlerinde  yapılacak olan ihaleler, kesinlikle iptal edilmelidir.

14 termik santraldeki yolsuzluklarla ilgili iddialar derhal açıklanmalı, soruşturulmalı, gerçekler ortaya serilmelidir.

AKP döneminde yapılan tüm özelleştirme ihaleleri incelemeye alınmalıdır.

Tüm halkımızı, bu gerçekler etrafında kenetlenmeye, bölgemizin bu zenginliğinin birilerine peşkeş çekilmesine karşı birleşmeye, mücadeleye davet ediyoruz.

29 Aralık Pazar günkü Milas mitingimizde, bu gerçekleri haykırmak için, tüm halkımızı mitinge davet ediyoruz."  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com