Aşılar hastalıkları önler

Aşılar hastalıkları önler
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, ''her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı olduğunu ve bunun da aşılama ile sağlanabileceğini'' bildirdi.

Kütahya İl Sağlık Müdürlüğü, ''her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı olduğunu ve bunun da aşılama ile sağlanabileceğini'' bildirdi.
Müdürlükten, 24 Nisan-1 Mayıs tarihleri arasını kapsayan Avrupa Aşı Haftası dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, difteri, boğmaca, tetanos, çocuk felci, hepatit-B, verem, kızamık, kızamıkçık, kabakulak gibi hastalıkların aşıyla önlenebileceği belirtildi.
Türkiye'de aşılama oranlarının yüzde 96'ya ulaştığı ve bunun dünyadaki birçok ülkenin ortalamasından yüksek olduğuna işaret edilen açıklamada, şöyle denildi:
''Her çocuğun sağlıklı ve hastalıksız yaşama hakkı vardır, bu da aşılama ile sağlanmaktadır. Dünyada her yıl difteri nedeniyle 30 bin çocuk hastalanmakta, 3 bin çocuk ölmekte, boğmaca nedeniyle 39 milyon çocuk hastalanmakta, 300 bin çocuk ölmekte, yeni doğan tetanozu nedeniyle 200 bin bebek ölmekte, kızamık nedeniyle 30 milyon çocuk hastalanmakta, 888 bin çocuk ölmekte, hepatit B nedeniyle 6 milyon kişi hastalanmakta, 500 bin kişi ölmekte, verem nedeniyle 2 milyon kişi ölmektedir. Oysa ki bu hastalıkların hepsi aşı ile önlenebilir hastalıklardır.''
Açıklamada, aşı ile korunabilir hastalıkların etkin, ücretsiz ve uygulaması kolay aşıları bulunduğu duyuruldu.
Aşılanmamış ya da eksik aşılı çocukların hastalıklara karşı duyarlı kaldığı ve Türkiye'de hastalık mikroplarının yaygın olarak dolaşmasına neden olduğu bildirilen açıklamada, şunlar kaydedildi:
''Okul öncesinde ve okul çağı çocuklar arasında da aşı ile korunabilir hastalıkların duyarlılığı yüksektir. Bu hastalıklar okullarda zaman zaman salgınlara neden olmaktır. Tüm bu sorunları ortadan kaldırmak amacıyla Sağlık Bakanlığı Genişletilmiş Bağışıklama Programını hazırlamış ve uygulamaya koymuştur. Bu programın hedefi çocukların hastalığa yakalanma riskinin yüksek olduğu dönemden önce aşı ile korunabilir hastalıklara karşı bağışık hale getirmek, bu hastalıklara bağlı çocuk ölümlerini ve sakatlıkları azaltmaktır. Aile Sağlığı Merkezleri tarafından bebeklere, okul çağı çocuklara ve gebelere aşılama çalışmaları rutin olarak yapılmaktadır. Gezici sağlık ekipleriyle köy ve mezralara gidilmekte ve aşılama hizmetleri götürülmektedir.''

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com