Aşiretten AKP'ye Liste Tepkisi!

Aşiretten AKP'ye Liste Tepkisi!
Muş'ta bulunan Bıdiri aşireti üyesi bir grup, aşiret mensubu 9 aday adayını Ak Parti'nin açıkladığı listede göremeyince tepki gösterdi.

Ak Parti'nin 81 ilde seçime katılacağı adayları açıklaması Muş'a bağlı Sungu Beldesi'nde bulunan Bıdiri aşiretinde tepkiye yol açtı. 73 aday adayı arasında bulunan 9 aşiret mensubundan hiç birinin listeye alınmamasına öfkelenen aşiret mensupları belde merkezinde protesto gösterisi yaptı. Sungu meydanında toplanan aşiret mensupları, 12 Haziran seçimlerinde Ak Parti'ye oy vermeyeceklerini belirttiler. Kent merkezi ve beldede 35 bine yakın seçmenleri olduğunu ileri süren Haşim Akyürek, Ak Parti yönetiminin kendilerine haksızlık ettiğini belirtti. Muş'u temsil edecek 4 milletvekili için yarışan 73 aday arasında aşiretlerini temsilen 9 aday adayının bulunduğunu vurgulayan Haşim Akyürek, seçimlerde Ak Parti listesine destek olmayacaklarını kaydetti.

Sungu Belde meydanında Ak Parti yönetimine alkışlarla tepki gösteren aşiret mensupları daha sonra dağıldı.

İZOL AŞİRETİNDEN AK PARTİ'YE TEPKİ

AK Parti'nin aday göstermemesi üzerine bağımsız milletvekili adaylığı başvurusu yapan Zülfikar İzol'un liderliğini yaptığı İzol aşireti mensupları bir araya gelerek AK Parti'ye tepki gösterdi. Aralarında İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Yavuzaslan'ın da bulunduğu aşiret mensupları, herkesin tepkisini çeken milletvekili listesinden dolayı AK Parti'den istifa edeceklerini söyledi.
Milletvekili listesinin açıklanması ve 4 dönemdir TBMM'de bulunan Zülfikar İzol'un aday gösterilmemesi İzol aşireti mensuplarının yoğun olarak yaşadığı Siverek'te tepkiye yol açtı. İlçenin Esmerçayır mahallesinde bir araya gelen Zülfikar İzol'un yakınları ve aşiret mensupları AK Parti'ye tepki gösterdi. Kalabalık adına gazetecilere konuşan aşiret mensuplarından İhsan Özgülan, 4 dönemdir milletvekilliği yapan Zülfikar İzol'a haksızlık yapıldığını belirterek, "Şanlıurfa için açıklanan milletvekili listesinde Şanlıurfa ile alakası bulunmayan isimler var. Şanlıurfa'nın sorununu Şanlıurfalılardan daha fazla hiç kimse bilemez. AK Parti'nin ilk kuruluşundan bu güne kadar bin bir zorluk çeken, çizgisinden ve kişiliğinden ödün vermeyenlerin liste dışı bırakılıp, başkalarının aday gösterilmesi sadece Zülfikar İzol'a değil bütün Şanlıurfa'ya hakarettir" dedi.

AK Partili İl Genel Meclis Üyesi Mehmet Yavuzaslan ise, İzol aşireti mensupları olarak tepkilerini yarın toplu halde AK Parti'den istifa ederek göstereceklerini ve bağımsız aday olan Zülfikar İzol'un yeniden TBMM'ye girmesi için çalışacakları ifade etti.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com