Aşırı iştaha karşı aşı

Aşırı iştaha karşı aşı
İngiltere'de test aşamasında olan bir ilacın iştahı engelleyerek obezite krizini çözmeye yardımcı olabileceği ifade edildi. İlacın alınabilecek kaloriyi yüzde 13 oranında kestiği belirtildi.
İngiliz uzmanların geliştirdiği ilacın obezite krizinin engellenmeis için önemli bir adım oladuğu açıklandı. Birkaç yıl içinde hazır olacak olan ilacın iştahı kapattığı belirtildi. Gönüllü insanlar üzerinde yapılan araştırmanın sonucuna göre küçük bir doz alsalar bile daha az yemek yiyorlar. Bu da ortalama 200 kalorinin daha az tüketilmesi anlamına geliyor.
 
Tedavide düşük kan şekeri seviyesi ve iştah önleyici iki doğal hormonun birleştirilmesiyle elde edilen bu tedavinin yan etkisinin olmadığı ifade edildi.
 
İlacın halihazırda aşılama şeklinde verilmesine rağmen bilim insanları bunun haftada bir iğne şekline alınabileceğini söyledi. Başlangıçta diyabet riski olan aşırı kilolu insanlar için reçete olarak verilse de zamanla kilo vermek için de geliştirileceği kaydedildi.
 
Araştırma ekibinin lideri Londra'daki Imperial College'dan Prof. Stephan Bloom 2020 yılına kadar yaygın olarak kullanılacağını düşündüklerini söyledi.
 
Harrogate'de düzenlenen Endokronoloji Topluluğu'nun yıllık toplantısında tanıtılan ilacı Prof. Bloom "çok önemli ilerleme" olarak değerlendirdi. Bloom'a göre bu ilaçla iştah kontrolü yeniden ayarlanacak ve bu deneyimle beklenen sonuçtan daha iyi bir veri elde ettiklerini belirtti. 
 
Glükagon hormonu ve glükona benzeyen peptid 1'in (GLP-1) birleşitirlmesiyle ilaç elde edildi. Bu hormonlar kandaki şekeri ayarlıyor. Glükon insülinin karşıtı şekilde çalışıyor, glükozun karaciğer ve yağ depolarında depolanmasını engelliyor. GLP-1 ise insülin salgılayarak iştahı kapatıyor.
 
Hayvanlar üzerinde başarıyla denenen ilaç gönüllü insanlar üzerinde de denendi.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com