Aşırı iştahla başetmenin yolları...

Aşırı iştahla başetmenin yolları...
Kilosu ve iştahıyla başı dertte olanların; öncelikli olarak yiyecekleri uzun süre çiğnemesi ve bol bol su içmesi gerektiği bildirildi.

Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmanın, beyinin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geldiğini belirten uzmanlar, bol bol su içmenin ise insana tokluk hissi vereceğini söyledi. Uzmanlar, iştahla baş etmek için şu önerilerde bulundu:
- Yiyecekleri uzun süre çiğneyin. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beyinin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına gelir. Üstelik tat alma duyusu da daha fazla tatmin edilir. Böylece doyduğunuzu anlamayla yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalır.
- Öğün saatinden birkaç saat önce eğzersiz yapın. Egzersizler zorlaştıkça vücut ısısı artar ve vücut daha fazla kalori yakmaya başlar. Bu durum egzersizi takip eden bir kaç saat boyunca iştahınızın bastırılmasına neden olur. Böyle bir durumda, normal öğün saatinden bir kaç saat önce egzersiz yapmaya başlamak en mantıklısı. Çünkü öğün saati geldiğinde spor yapmanın verdiği etkiyle iştah biraz daha kapalı olacaktır. Ama asla öğün atlama hatasına düşmeyin. Hem vücudunuz güçsüz düşer, hem de bir süre sonra aşırı yeme isteği duyarsınız.
- Tat alma duyunuzu tatmin edin. Yapılan araştırmalara göre, değişik tatlarla bu duyuyu tatmin etmek, daha az miktarla yetinebilmemizi sağlıyor. Sürekli aynı yemeği yemek ise özellikle de tadı hoşunuza gitmiyorsa, bir süre sonra tat alma mekanizmanızın kendini iptal etmesine neden oluyor. Bu yüzden de kendinizi sanki hiç yemek yememiş gibi hissedebiliyorsunuz. Bu durumu engellemek için öğünlerinizi taze otlarla ve baharatlarla tatlandırabilirsiniz.
- Atıştırma krizlerini engelleyin. Gün içinde sık ve az öğünler yemek, iştahınızın kontrolden çıkmasını önlemenin en kolay yolu. Belki yine arada bir şeyler atıştırmak isteyebilirsiniz ama sizi doyuracak miktarla çok az olacaktır. Böyle bir durumda atıştırmak için sağlıklı karbonhidratlara yönelin. Çünkü bu besin, türü sindirim sisteminde daha uzun süre kalıyor ve şeker seviyenizi yavaşça yükselterek daha uzun süreli bir tokluk hissi sağlıyor.
- Daha fazla su için. Su içmek, kendinizi tok hissetmenize yardımcı olduğu için önemli. Ayrıca vücudunuz susuz kaldığında çoğu zaman açlık hissine benzeyen sinyaller gönderir. Bol su içmek, bedeninizin su istediği zamanlarda yemeğe yönelmenizi de önler.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com