Aşırı mutlu olmak yalnızlaştırıyor

Aşırı mutlu olmak yalnızlaştırıyor
Mutlu olma çabasının peşinden koşan insanların dostluklarının zarar gördüğü ve kendini yalnız hissettiği belirtildi. Uzmanlara göre çok fazla mutluluğa odaklanmak insanı ilişkilerden çok kendine odaklanmasını sağlıyor.

Araştırmalar aşırı derecede mutlu olmaya odaklanmanın insanı yalnızlaştırdığını söylüyor. Çünkü mutlu olmaya odaklanmak diğerleriyle ilişkiden çok kendine dönmeyi beraberinde getiriyor. Bu da insanı yalnızlaştırıyor.

Emotion dergisinde yayımlanan araştırma Denver Üniversitesi ve Berkeley'deki California Üniversitesi uzmanları tarafından yapıldı. Çalışmayı yürüten uzmanlar dergide kaleme aldıkları araştırmayı "Birçok şey mutlu olmayı istemekten daha doğal ve fonksiyonel görünüyor. Bu önsezilerin tersine bazı şeyler mkutluluk getireceğine sürpriz şekilde bunun tam tersi sonuçlar doğurabilir. Mutlu olma çabası insanın diğer insanlarla ilişkisine zarar verbilir ve yalnız kalmasını getirebilir" şeklinde değerlendirdi.

Uzmanlar konuyu araştırmak için iki deney yaptı. Birincisinde 20 ile 60 yaş aarsı 206 erkek ve kadın ele alındı. Onlarla online anket yapılıp mutluluğa ne kadar değer verdikleri hesaplandı. Çıkıştan bir hafta sonra katılımcılara yatağa gitmeden önce 14 gün boyunca günlük yazmaları tembihlendi. Onlara günün en stresli olayı, bu olayın nasıl olduğu ve kendini hangi durumda yalnız hissettiğini yazması önerildi.

Mutluluk değeri yüksek olan katılımcıların stresli gün boyunca kendini daha yalnız hissettiği görüldü. Araştırmacılar yaş, cinsiyet ve ekononomik statü gibi faktörlerin kontrol ettikten sonra da bunun doğru olduğunu söyledi.

İkinci çalışmada mutluluk değerinin büyük yalnızlığa sebep olup olmadığı araştırıldı. 43 kadın öğrenciye duygusal olarak nötr sayılan filmler izletildi ve yalnızlık hissiyatları ölçüldü. Filmden sonra bazı katılımcılar ilişki, kariyer ve tüm iyiliklerde mutluluğun faydasını vurgulayan sahte gazete makaleleri okudu. Kontrol grubundaki katılımcılar aynı makaleyi okudu fakat mutluluk kelimeleri yerine kesin yargı içeren kelimeler yer aldı.

Bütün bunlardan sonra bağlılık ve samimiyet hissetmeleri için 35 dakikalık film izlendi. İki grubun da yalnızlık hissinde bir değişiklik gözlemlenmedi. Ancak mutluluk hissetmeleri için tasarlanan filmin daha çok yalnızlık getirdiği görüldü. Uzmanlar "Halihazırdaki bulgular mutluluk arzusunun mutluluk ve iyilik duygusunda düşüş sağladığını gösteriyor. Belki de insanlar mutluluktan fayda sağlamak istiyorsa onu daha az istemeli" değerlendirmesinde bulundu.(SNK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com