Aşırı tuz ve soda ödeme neden oluyor!

Aşırı tuz ve soda ödeme neden oluyor!
Uzmanlar, ödeme yol açtığı belirlenen tuz ve aşırı soda tüketiminin azaltılmasını öneriyor...

Uzmanlar, ödemi önlemek için dengeli ve bilinçli beslenmenin önemli olduğunu söyledi. Ödemi, yaygın karşılaşılan, vücutta sıvı birikimi olarak tanımlanan bazen de bazı ciddi hastalıkların belirtisi olan klinik bir durum olduğunu kaydeden Uzmanlar, 'Ödem bireylerde; göz kapaklarında, ellerinde ve ayaklarında şişme ile kendini gösterir. Bu durumda kişiler yüzük takamaz veya ayakkabı giyinemez duruma gelirler. Başta çok sayıda hastalık ödemin sebebidir' dedi.
Uzmanlar, 'Kalp, karaciğer, böbrek, tiroit hastalıkları, damar tıkanıkları, hormonal dengesizliklerden, dolaşım sorunları, hareketsizlik, yaşadığınız ortamın nemi, ısısı, kullanılan ilaçlar, tuz ve tuzlu besinlerin, hazır gıdaların, fast foodun sık tüketilmesi. Fazla kilolar, regl ve hamilelik dönemi ile psikolojik gerginlik ve stres ödemi tetikleyen ana unsurların başında geliyor' diye konuştu.
Uzmanlar ise ödemi önlemek için özellikle günlük tuz tüketiminin azaltılması gerektiğini belirtti. Ödeme karşı alınacak tedbirler konusunda tavsiyede bulunan Diyetisyen uzmanlar, 'Günlük tuz tüketiminizi azaltın. Tuz tüketiminizi azaltmak için yemekleri lezzetlendirmede nane, kekik, fesleğen gibi baharatları, otları, sirkeyi tercih edin. Yüksek sodyumlu besinlerden vazgeçin. Zeytin, turşu, salam, sosis, sucuk, pastırma, konserve besinler, hazır çorbaların sodyum içeriği yüksektir. Karbonhidrat alımını azaltın ve özellikle beyaz pirinç, beyaz makarna, beyaz ekmek, sofra şekeri tüketimini mümkün olduğunca azaltın. Düzenli egzersiz sıvı dengesini düzenlemeye yardımcıdır. Günlük fiziksel aktivitenizi arttırın. Fiziksel aktivite her yaştaki birey için kaliteli yaşamın bir parçasıdır. Sebze ve meyve tüketiminizi arttırın. Maydanoz, salatalık, kabak, elma, armut, tere, ödem atıcı özelliğe sahiptirler. İdeal kilonuzu koruyun. Fazla kilo damarlar üzerinde ekstra basınç oluşturup, dolaşımın yavaşlamasına ve buna bağlı olarak ödeme neden olur. Bitki çayları için. Özellikle tarçın ve karanfille yapılmış çayları tercih edebilirsiniz' dedi.
Diyetisyen Ebru Çebi Doğan ayrıca, aşırı soda tüketimi, hamur işleri, şerbetli-hamurlu tatlılar, çikolata, tuzlu bisküvilerin ödeme neden olduğunu belirterek, bu besinlerin tüketim sıklığına ve miktarına dikkat edilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com