Asırlardır devam eden ramazan geleneği, 'Küpecik'

Asırlardır devam eden ramazan geleneği, 'Küpecik'
Kütahya’da küpecik geleneği 200 yılı aşkın zamandan bu yana Ramazan akşamlarında yapılıyor. Çocuklar tarafından yapılan küpecik geleneği küçük yaştan itibaren çocukların birlik, beraberlik ve paylaşma duygularını arttırmayı amaçlıyor.
200 yılı aşkın bir süredir Kütahya’da Ramazan ayı geldiğinde çocuklar akşamları toplanır ev ev gezerek küpecik adetini devam ettiriyorlar. Küpeciğin asıl amacı çocuklar arasında birlik beraberliği arttırıp birlikte paylaşma duygusunu geliştirmek.
 
KÜPECİK NASIL YAPILIR?

7 ile 14 yaş arasındaki çocuklar önce toplanarak aralarında paranın  kimde toplanıp nerelere gideceklerini belirleyen bir başkan seçerler. Başkanını seçen çocuklar evleri dolaşmaya başlar. Ev sahibinin küpecik yapan çocuklara kapıyı açmamasını önlemek için çocuklar bayan sesi taklidi yapıyor. Ardından anonim olan küpecik manisi söylenmeye başlıyor. Ardından harçlıklarını alan çocuklar  koşarak başka bir eve doğru koşarak giderler.

ÇOCUKLARA BAHŞİŞ, ŞEKER, ÇİKOLATA, BİSKÜVİ İKRAM EDİLİR
 
Ev sahipleri evlerinde bulunan çocukların sevecekleri şeyleri ikram eder. Kimileri bahşiş verirken kimileri ise şeker, çikolata ve bisküvi ikram eder. Gece sonunda çocuklar bir araya gelip topladıkları paraları ne yapacaklarına karar verirler. Yiyecekleri paylaşan çocuklar toplanan para ile cips, kola gibi şeyler alarak beraber yerler.
 
KÜPECİK GELENEĞİNİN NE ZAMAN BAŞLADIĞI BİLİNMİYOR.
 
Araştırmacı yazar Mustafa Kalyon küpecik geleneğinin ne zaman başladığının kesin bir tarihi olmadığını söylüyor. “Küpecik aşağı yukarı 100 seneyi aşkın bir zamandır bizim burada adet olan bir şeydir. Ramazan geldiği zaman iftardan sonra yemek yenir, daha çok beyler teravih için camiye gittikleri zaman mahallenin çocukları toplanırlar, teker teker evleri dolaşarak küpecik söylerler. Bu küpecik şeysi çok eski bir şeyimiz. Tahmin ediyorum 200 seneden evveldir. Belki daha eskidir.”dedi.
 
Çocukluğunda kendiside küpecik yapan 75 yaşındaki Nevnak nine o günleri hasretle yâd ediyor.  “Bizim çocukluğumuzda  bizde küpecik yapardık.Şimdi deçocuklar geliyorlar Ramazanlarda küpeciğe her akşam gelirler. Devam etsin Ramazan olduğu şenlikli olduğu belli oluyor. Eski Ramazanlar çok güzeldi.”dedi.

Kütahya’da büyümüş olanlarda küpecik geleneğinin devam ettirilmesini istiyor. Feride Göbekçi isimli Kütahyalı şunları söylüyor:  “Çok eski zamanlardan beri yapılan bir şeydir küpecik. Tabi çocukluğumuzda bizde yaptık. Çok eğlenceli olur aynı zamanda. Komşuları mahalleyi kapıdan kapıya koşarak arkadaşlarla birbirini iterek şarkılar söyleyerek, kapılar açıldığında acaba bize ne sunulacağını merak ederek o kapıları çalmak güzel bir şeydir. Tabi onun şarkısını ezberlemekte uzun yıllar boyu hatırlamakta güzel. Onlarda bize ablalarımızdan ağabeylerimizden ninelerimizden kalmış olan bir şey. Kütahya’da çok eskiden beri devam eden bir şey. Ve hala çocuklarımızda bunu sürdürüyorlar. Bizde evlerimizde artık Ramazan geldiğinde  bir hafta geçtikten sonra küpecikler gelmeye başlar diye bekliyoruz. Ve iftardan bir saat iki saat sonra kapılar çalınmaya başlandığında artık o çocukların geldiğini bilirsiniz ve elinizde ne verecekseniz o ikramlarla birlikte açarsınız kapıyı. Bu çok güzel bir şey.”dedi.
 
Küpecik yapan çocuklarda Ramazan ayının gelmesini iple çektiklerini söylüyorlar.  Küpecik geleneğini ve manisini büyüklerinden öğrendiklerin söyleyen çocuklar bu geleneğin devam ettirilmesini söylüyor. Kendi aralarında arkadaşlığın, yardımlaşmadın, birlik ve beraberliklerini arttırdıklarını söyleyen çocuklar en önemlisi paylaşmayı öğreniyoruz diyorlar. (SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Dikkat! Bu yollar 2 gün kapalı02 Ocak 2015 Cuma 14:37
 • Zabıta ceza değil ödül dağıttı26 Aralık 2014 Cuma 15:50
 • İzmir yeni yıla 'Özlem'le girecek26 Aralık 2014 Cuma 15:48
 • İstanbul'da taksici eylemi26 Aralık 2014 Cuma 10:39
 • İstanbul’da 12 saatlik su kesintisi24 Aralık 2014 Çarşamba 13:00
 • Sis bir çöktü bir daha kalkmak bilmedi08 Aralık 2014 Pazartesi 14:56
 • Trafik polisine ceza kesildi01 Aralık 2014 Pazartesi 10:27
 • İçme suyuna kanalizasyon atığı karıştı!27 Kasım 2014 Perşembe 11:03
 • AKP'li başkandan tarihi itiraf!26 Kasım 2014 Çarşamba 09:34
 • Çeşme’nin ölüm fermanı19 Kasım 2014 Çarşamba 08:22
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com