Asker çocukları daha fazla bağımlı

Asker çocukları daha fazla bağımlı
ABD'de yapılan bir araştırmada aktif olarak askeri hizmet görevinde bulunan insanların çocuklarının alkol ve sigaraya daha yatkın olduğu belirtildi.
Uzmanlar aktif olarak askeri görevde bulunan insanların çocuklarının alkol ve uyuşturucu kullanma riskinin daha fazla olduğunu ifade etti. Bilim insanları sivil ailelerin çocuklarına oranla halihazırda yeni konuşlanmış veya göreve yeni dönmüş askerlerin çocuklarının yasadışı ilaçları kullanma, reçeteli ilaçları amacı dışında kullanma gibi suçları daha fazla işledikleri kaydedildi. 
 
Bu artışın tüm yaş gruplarında görüldüğü belirtildi. ABD'deki Iowa Üniversitesi Psikyatri ve Biyo-istatistik bölümünde görev yapan Prof. Stehan Arndt "Bizim çalışmamız bu gibi ailelere daha fazla yardım yapılması gerektiğini gösteriyor. Askeri hizmet veren kadın ve erkekleri bazen unutuyoruz. Görev sadece kendilerini değil ailelerini de etkiliyor" dedi.
 
Prof. Arndt ve ekip arkadaşları 2010 Iowa Gençlik Araştırması'ndaki verileri baz aldı. Bu verilere göre aktif görevde bulunan askerlerin çocukları madde bağımlısı olmaya daha yatkın oluyor. 
 
Her iki yılda bir devlet tarafından yürütülen bu çalışmada katılımcı öğrenciler tutum ve deneyimleriyle ilgili sorulara online yanıt veriyor. Alkol, uyuşturuc, şiddet, akranlarının algısı, aile, okul ve toplum bu ankette değerlendiriliyor. 
 
Dr. Arndt "Anne ve babaların aktif olarak görevde olması çocukları madde kullanım davranışına itiyor. Gerçekte olanların çalışmada bulunanlardan daha çok olduğunu düşünüyoruz. Örneğin asker olmayan ailelerin 6. sınıftaki bir çocuğunun kör kütük içki içme oranı yüzde 2 iken bu aktif askerlerin çocuklarında yüzde 7 oluyor" dedi.
 
Araştırma Addiction dergisinde yayımlandı.(SNK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com