"Asker intiharları" Meclis'te

"Asker intiharları" Meclis'te
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’a, “TSK kayıtlarına göre 2007–2012 yılları arasında kaza kurşunu, eğitim zayiatı, intihar vb. nedenlerle hayatını kaybeden asker sayısı nedir?” diye sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, TBMM Başkanlığı’na, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Kaza kurşunu, eğitim zayiatı, intihar ve benzeri sebeplere bağlı olarak hayatını kaybeden askerlere ilişkin haberlerin basında sık sık yer aldığını belirten Tanrıkulu, “Sadece 2012 yılı Ocak ayında 8 askerin intiharı nedeniyle hayatını kaybetmesi olayın ciddiyetini göstermektedir” dedi.

Kaza kurşunu, eğitim zayiatı, intihar vb. nedenlerle hayatını kaybeden askerler konusunda açılan bir soruşturma olup olmadığını merak eden Tanrıkulu, şu sorulara yanıt aradı:

“Milli Savunma Bakanlığı veya başkaca bir Bakanlık/kurum tarafından askerleri intihara sürükleyen sebeplerin araştırılması ve önlenmesi konusunda herhangi bir çalışma yapılmış mıdır? Bu yönde bir çalışma yapılmış ise bu çalışmalar ve sonuçları nelerdir?
İntihar eden askerlerin kaçı, intihar olayı öncesinde disiplin cezası almıştır?
Söz konusu dönemde askerlere kötü muamele yaptığı veya görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle hakkında dava açılan personel sayısı ve rütbesi nedir?
Son bir sene içerisinde TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na askerde kötü muameleye uğradığı iddiasıyla yapılan başvurular arasından hangi bakanlıklara kaç başvuru yönlendirilmiştir? Yönlendirilen başvurular hakkında hangi bakanlıklar tarafından ne tür işlemler gerçekleştirilmiştir?
Türkiye’de 2002-2012 yılları arasında askerlik hizmetini yapan (değişik rütbelerdeki) kaç asker, silah arkadaşının silahı ile can vermiştir?
Türkiye’de 2002-2012 yılları arasında askerlik hizmetini yapan (değişik rütbelerdeki) kaç asker komutanlarından şiddet gördüğünü iddia etmiştir?
Türkiye’de 2002-2012 yılları arasında askeri kışlalarda yaşanan kaç ölüm olayı şüpheli bulunarak soruşturma açılmıştır? Açılan soruşturmalardan kaçı kovuşturmaya dönüştürülerek sorumluları hakkında dava açılmıştır?
Türkiye’de halen kaç askeri birlikte disiplin koğuşu ve disiplin mahkemesi bulunmaktadır?
Türkiye’de 2002-2012 yılları arasında askeri birliklerde yer alan disiplin koğuşları bağımsız gözlemciler, sivil toplum örgütleri(ulusal –uluslararası) veya uluslararası yetkili kişilerce denetlenmiş midir? Bu konuda sorumlu makamlarca herhangi bir denetim raporu hazırlanmış mıdır?”
(NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com