Asker sorumluluk almak istemiyor

Asker sorumluluk almak istemiyor
Sözde açılım sürecinde bebek katili Apo’nun teröristlere sınır dışına çıkma mesajı vermesinin ardından silahlı ve silahsız grupların sınır ötesine çekilmesi sürecinde asker temkinli yaklaşıyor.

Silahlı grupların sınır ötesine çekilmesine göz yummak istemeyen askerler sorumluluk almak istemiyor ve bu konuda hükümetten yasal bir düzenleme bekliyor.
 
İleride bunun dava konusu olmasından korkan askerler yasal güvence istiyor.
 
Sözcü’nün haberine göre, bir yetkili konuyu şöyle değerlendirdi:
 
“Geçmişte yaşanan bazı olaylarla ilgili gizli tanıkların, PKK itirafçılarının açıklamalarına dayanarak yüzlerce komutan yargılanıyor. Öldürülen teröristlerin aileleri, şikayette bulunuyor, terörle canı pahasına mücadele etmiş insanlar, şimdi terörist olarak yargılanıyor. Teröristlerin sınır ötesine silahlı ya da silahsız geçirilmesine komutanlardan göz yummaları isteniyor. Başbakan, teröristlerin silahlarını gömüp gitmesini istiyor. Bu konuda sorumluluk tamamen sınır güvenliğini üstlenen jandarma ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı personeline bırakılıyor. Yasadışı geçişlere izin verilmesi askerlerin yargılanması sonucunu da getirecektir. Bugün olduğu gibi bu geçişlere izin verdikleri, bilerek göz yumdukları gerekçe gösterilip askerlerden bunun hesabı sorulur. Mahkemeye çıkıp ‘başbakan böyle geçmelerini istedi’ deseniz bile bu yargılananları kurtarmaz. Başbakan yazılı emir vermeyeceği için yine askerler zor durumda kalacak. Ayrıca kanunsuz bir emri uygulamak da suç.” (CTE)
 
Haberin tamamı Sözcü gazetesinde…

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com