Askerden Karşı Hamlenin Detayları!

Askerden Karşı Hamlenin Detayları!
YAŞ toplantısı sonrası Kara Kuvvetler Komutanlığına atanması beklenen Orgeneral Hasan Iğsız'ın hükümet tarafından veto edilmesi üzerine asker de ''Karşı hamle'' yaptı ve Işık emekliliğini istedi..

Org. Hasan Iğsız’ın Kara Kuvvetler Komutanı yapılmaması ve hükümetin bu göreve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Atilla Işık’ı düşünmesi hesapları karıştırdı. Işık emekliliğini isteyerek karşı hamle yaptı. Işık’ın bu kararında sınıf arkadaşı olan Hasan Iğsız’ın durumundan yararlanıp ‘’Kara Kuvvetlerine atlama’’ görüntüsü vermek istememesi etkili oldu.

CEYLANOĞLU ÖN PLANA ÇIKTI
Işık’ın emekliliğini istemesi TSK’daki zinciri de derinden etkileyecek. Bu durumda Kara Kuvvetler Komutanlığı için hükümet ya geri adım atıp Hasan Iğsız’a ‘’Peki’’ diyecek, ya da bir başka kıdemli Orgenerali Kara Kuvvetlerine atayacak.

Atlla Işık’tan sonra kıdemli Orgeneral Jandarma’ya atanan Necdet Özel.. Özel, Kara Kuvvetlerne kaydırılırsa burada 2 yıl görev yapacak. Işık Koşaner ise Genelkurmay Başkanlığına geldiğ taktirde 3 yıl görev yapacak. Bu durumda Özel’in 2013’deki Genelkurmay Başkanlığı yolu tıkanacak.

CEYLANOĞLU ÖN PLANDA
Bu nedenle Kara Kuvvetleri Komutanlığının en güçlü adayı 1 Ordu Komutanlığına atanan Erdal Ceylanoğlu oldu. Özel’den sonra iki kıdemli Orgeneral Erdal Ceylanoğlu ile EDOK’a atanan Saldıray Berk… Hükümet Erzincan olayı dolayısıyla Berk’e sıcak bakmadığı için Ceylanoğlu ismi öne çıkıyor. Ceylanoğlu Kara Kuvvetlerine atanırsa burada bir yıl kalacak ve 2011’de görevini Necdet Özel’e devredecek. Bu durumda zincir kırılmayacak ve Özel 2011-2013 arasında KKK, 2013-2017 arasında da Genelkurmay Başkanı olacak.

Ancak Işık’ın emekliliğini istemesiyle birlikte Iğsız’ın durumu da karışık hale geldi. Iğsız 30 Ağustos’a kadar br görev verilmezse emekli olacak. Böylelikle Başbuğ, Işık ve Iğsız üçlüsü emekliye ayrılacak. Bu sene 2 yeni Orgeneral geldiği için bu kez TSK’daki 15 Orgeneral 14’e düşecek. Bu durum yeni br alternatfi de beraberinde getirdi. Iğsız’ın yenden 1 Ordu Komutanı olması ve Ceylanoğlu’nun Kara kuvvetlerine geçmesi ihtimali doğdu. Böylelikle TSK’nın da, Iğsız’a bir anlamda sahip çıkma görüntüsü doğacak. (Gazeteport)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com