Askere Gitmeyeceklerini Açıkladılar!

Askere Gitmeyeceklerini Açıkladılar!
Bingöl'de yaşayan 8 genç, İHD'de bir araya gelerek askere gitmeyeceklerini söylediler...

Bingöl'de yaşayan 8 Kürt genç, İnsan Hakları Derneği'nde bir araya gelerek askere gitmeyeceklerini açıkladı. Grup adına açıklama yapan Hadin Kaya, 30 yıldır Kürt halkı üzerinde sürdürülen kirli savaşın bir parçası olmamak, kardeş kanı dökmemek, ölmek ve öldürmek istemedikleri için askere gitmeyeceklerini belirterek, bütün Kürt annelere çocuklarını askere göndermeme çağrısında bulundu.

Kaya, "30 yıldır Kürt halkı üzerinde sürdürülen kirli savaşın bir parçası olmamak, kardeş kanı dökmemek, ölmek ve öldürmek istemediğimiz için askere gitmiyoruz. Kürt sorunundan kaynaklı savaşın insan kaynağı olmamız zorunluluğu dayatılmaktadır. Bu dayatmaya karşı, vicdani kabul ölçülerimizle hareket etmek, her zamankinden daha ivedi bir konu haline dönüşmüştür. Bizi halkımızla karşı karşıya getirmek isteyen bir avuç üniformalıdan daha cesaretli davranıp, irademizi ortaya koymazsak kaybetmeye mahkum oluruz. Sesimiz onlardan daha gür çıkmalıdır. Çünkü bizler doğruyu ve insana yakışır olanı haykırdığımızdan eminiz. Çünkü Kürt sorununa inkârcı, tek tipçi yaklaşan onlardır. Savaşların bir çözüm değil sorunun daha da derinleştirilmesinde neden olduğunu söyleyen bizleriz. Savaş olmazsa onların varlık nedenleri de ortadan kalkacaktır. O zaman neden bu sistemin sahiplerine asker olalım? Neden emir ve komuta zincirine bir halka olalım. Benliğimizi yok sayan, insani erdemlerimizden bizi uzaklaştıran, adeta öldüren canlı bir robota dönüştüren askere giden Kürt gençlerinin intihar süsü ile katledildikleri TSK içinde neden yer alalım? Bizleri kışlalarına aldıkları ilk andan itibaren inkârcı marşlar söyletip varlığımızı yok sayan, onurumuzu rencide eden bir orduda neden yer alalım? Eğer 20'li yaşlarda kendi çıkarları için birilerini öldürmeyi bize dayatıyorlarsa asker olmayı reddedelim. Orduyu tümden boykot ediyoruz'' şeklinde konuştu.

Kaya, ''Hiçbir Kürt genci de halkımıza düşmanlık eden, masum insanlarımızı katleden orduda yer almamalıdır. Her Kürt genci, Türk ordusunda askerlik yapmanın, kendi halkına düşmanlık etmek olacağını, dolayısıyla utanç verici ve onursuz bir tutum olacağının bilincindedir. Başta Kürt gençlerine olmak üzere tüm gençlere çağrımız, askere gidip katliamlara ortak olmamalıdır, askerliğe giderek insanlık suçu işlememelidir. Bunun için zorunlu askerliği reddediyoruz. Irkı, kültürü, dini, cinsiyeti, cinsel yönelimi ve düşüncesi ne olursa olsun savaşa ve ölümlere tavır alan tüm vicdani retçileri destekliyoruz. Boğaz boğaza çarpışıp birilerinin canlarını alan asker ve gerillanın birlikte yaşamaları için, kurşunlara hedef olan çocukların yaşaması, bütün Kürt ve Türk annelerinin kaygı duymadan mutlu olmaları, ve çocuklarını askere göndermemelerini bu kirli savaşa ortak olmamalarını istiyoruz. Kürt sorununun adil ve barışçıl çözümü için ve her şeyden önce insan olduğumuz için vicdanlarımızda askere gitmeyi reddetmek için reddediyoruz" diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com