Askeri Casusluk davasında flaş gelişme

Askeri Casusluk davasında flaş gelişme
İzmir merkezli askeri casusluk operasyonu olarak bilinen, gizli belgelerin temin edilmesine yönelik soruşturmada tutuklu askerler için, Bursa Terörle Mücadele Kanunun 10. maddesiyle görevli ağır ceza mahkemesi itiraz edildi.

Başvuruları değerlendiren mahkeme, 9 muazzaf aserin tahliyesine kadar verdi. Soruşturmada, 38 askeri asker 59 tutuklu bulunuyordu. Serbest kalanların ardından tutuklu sayısı 50'ye düştü.

KİMLER TAHLİYE OLDU

İzmir merkezli askeri casusluk operasyonu olarak bilinen, gizli belgelerin temin edilmesine yönelik soruşturmada tutuklu bulunan askerler için, Bursa Terörle Mücadele Kanunun 10. maddesiyle görevli 6. Ağır Ceza Mahkemesi'ne yapılan itiraz sonrasında 9 kişi hakkında tahliye kararı çıktı.

Yaklaşık 20 aydır Şirinyer askeri cezaevinde tutuklu bulunan Yavuz Pehlivan, Mehmet Metin Turan, Tamer Nalbant, Davut Yıldız, Erdal Özkan, İdris Acartürk, Asuman Ünlü, İrfan Pehlivan, Erdal Şener'in mahkeme kararının Uyap üzerinden yayınlanmasının ardından serbest bırakılacakları açıklandı. Aynı mahkemece iki kişinin tahliye talepleri ise reddedildi.
Bunun yanı sıra diğer tutuklular için yapılacak olan itirazların da pazartesi gününden itibaren incelenmeye başlanacağı bildirildi.

TAHLİYE SAYISI 20'E YÜKSELDİ

İzmir merkezli askeri casusluk operasyonu olarak bilinen, gizli belgelerin temin edilmesine yönelik soruşturmada serbest bırakılan asker sayısı 20'ye yükseldi. Tutuklu yargılanan askerlerin sayısı 18, siviller birliklerle toplam tutuklu sayısı da 39 oldu.

Aralarında Jandarma Yarbay Emin Uğur Özaçık ve Deniz Üsteğmen Anıl Bilgin'in de bulunduğu 11 kişi daha tahliye edildi. Mahkeme avukatların tahliye talepleri ile ilgili itirazlarını değerlendirmeye devam ettiği, sayısının artabileceği öğrenildi. Tahliye edilen askerlerin yakınları Askeri Cezaevi önüne giderek beklemeye başladı.(MUE)

İşte o karar:

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com