“Askeri Havaalanı Geçici Olarak Sivil Uçuşlara Açılsın”

“Askeri Havaalanı Geçici  Olarak Sivil Uçuşlara Açılsın”
Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, Zafer Havaalanı yapılıncaya kadar, şehirdeki askeri havaalanının geçici olarak sivil uçuşlara açılması gerektiğini söyledi.

Afyonkarahisar Sanayi ve Ticaret Odası (ATSO) Başkanı Hüsnü Serteser, Zafer Havaalanı yapılıncaya kadar, şehirdeki askeri havaalanının geçici olarak sivil uçuşlara açılması gerektiğini söyledi.
Kütahya'nın Altıntaş ilçesine yapılacak Zafer Havalimanı'nın ihalesinin 1 defa iptal edildiğini belirten Serteser, yeni ihale şartlarda iyileştirmeye geldiğini bildirdi. Serteser, bu iyileştirmenin maliyeti de düşürdüğünü savundu. ATSO ve Afyonkarahisar'daki sivil toplum kuruluşları olarak Altıntaş'a yapılacak havalimanına hiçbir zaman karşı olmadıklarını ve olmayacaklarının altını çizen Serteser konuşmasını şöyle sürdürdü:
'Zafer Havalimanı'nın ihalesi gerçekleşse bile yapımı en az 2 yıl sürecektir. Dolayısıyla bu 2 sene, bilhassa bölgemizin Termal yatırım ve turizm açısından hızlı ivmelerle gelişmeye başladığı bir dönemde Afyon'un önünü kesecek bir zamandır.'
İki senenin artık eskisi gibi olmadığını aktaran Serteser, artık günümüzde 2 senenin çok uzun bir zaman olduğunu söyledi. Bu zaman zarfında çok şeylerin yapıldığını ve çok şeylerin başarıldığını dile getiren Serteser;'Bu 2 sene içerisinde başka bir iller bizi fersah fersah geçebilir. Başka avantajları olan Termal bölge, tam biz atağa kalkmışken bizi geçebilir. Niye buna müsaade edelim. Burada Türkiye'nin en büyük askeri havaalanlarından ve NATO'nun yedek konumunda olan bir havaalanı bulunuyor. Biz bunun biz geçici olarak açılmasını istiyoruz.' diye konuştu.
Altıntaş'da havalimanı yapılmasına kesinlikle karşı olmadıklarını, sadece bu 2 senelik dönem içerisinde askeri havaalanının açılmamasına karşı olduklarının altını çizen Serteser şöyle devam etti:
'O zaman önümüze şu çıkıyor. 'İyi açalım da işte NATO katkı payı istiyor.' NATO katkı payını devamlı açıldığı sürede istiyor ve net bir rakamda yok. Biz, burayı devamlı açmak istemiyoruz. NATO'nun istediği para yıpranma payı. İki sene de havaalanı ne kadar yıpranacak. Kaldı ki bu 2 sene için para istese bile devamlı açılmaya göre çok cüzi bir para isteyecektir. Bunun verilmesi lazımdır. Neden, çünkü günümüzde 2 sene az bir zaman değil. İki sene bizi çok ileri götürür bu havaalanı açılırsa yatırımları hızlandırır.' şeklinde açıklamalarda bulundu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com