Askeri liselere din dersleri

Askeri liselere din dersleri
Genelkurmay Başkanlığı, askeri liselere seçmeli Kuran-ı Kerim, peygamberin hayatı ve temel dini bilgiler dersleri konulmasına onay verdi.

Genelkurmay Başkanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), askeri liseler ve silahlı kuvvetler bando astsubay hazırlama okulları müfredatına Kuran-ı Kerim, Hz. Peygamber’in hayatı ve temel dini bilgiler derslerinin eklenmesi konusunda anlaşmaya vardı.
 
Cumhuriyet’in haberine göre, Askeri liseler de Anadolu liseleri gibi 4+4+4 sisteminin yürürlüğe girmesi ile düzenlenen seçmeli derslerin tamamını alabilecek.
 
TSK’nin 5 Ekim tarihli kararı ile Kuleli ve Maltepe Askeri Lisesi öğrencileri haftada 4, Deniz Lisesi öğrencileri haftada 5, Işıklar Askeri Hava Lisesi öğrencileri ise haftada 3 saat seçmeli ders alabilecek. Böylece askeri lise öğrencilerinin haftalık toplam ders saati 40’a çıkmış olacak.
 
Askeri lise müfredatının 8 yıllık kesintisiz eğitime son veren 4+4+4 sistemine uyarlanmasına karşın, Genelkurmay Başkanlığı’nın internet sitesinin “TSK eğitim-öğretim kurumları ile Türk milli eğitim sisteminin ilişkisi” bölümünden “Türk milli eğitim sisteminde, temel eğitim sekiz yıldır ve zorunludur” ifadesinin çıkarılmamış olması dikkat çekti.
 
 AZINLIKLARA TEMEL DİNİ BİLGİLER
 
Öte yandan TTK’nin 11 ve 12 Ekim tarihli kararıyla azınlık okulları müfredatı da yeni sisteme uyarladı. Özel Ermeni, Rum ve Musevi ilk ve ortaokulları haftalık ders saati çizelgelerine seçmeli din derslerinden sadece temel dini bilgiler dersi eklendi. Ancak MEB, sadece İslam dinine ait bilgilerin yer aldığı temel dini bilgiler dersinin öğretim programını okulların açılmasına iki gün kala açıklamış, Musevilik ve Hıristiyanlık’a ilişkin müfredat ve ders kitabı hazırlamamıştı. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com