Askeri Müdahale Tahliyeden Sonra mı?

Askeri Müdahale Tahliyeden Sonra mı?
Batı'nın, kanlı bir çöküş sürecine giren Kaddafi rejiminin, ülkedeki yabancıları rehin alacağı endişesi tüm Dünyayı kuşatmış durumda. Peki müdahale için nasıl bir çözüm var?

Halk ayaklanmasının ardından ülkenin büyük kesiminde kontrolü kaybeden Libya lideri Muammer Kaddafi, başkent Trablus'ta denetiminde bulunan küçük bir bölgeyi genişletmek amacıyla muhaliflere yönelik en kanlı saldırılara başladı. Görgü tanıkları, başkent ve 50 km mesafedeki Zaviye'de isyancıların üzerine açılan ateşte en az 5 kişinin öldüğünü bildirdi. Trablus'ta da göstericilere keskin nişancıların ateş açtığı iddia edildi.

İSPANYA BÖLGEYE NATO GÜCÜ İSTİYOR


Libya'da görevi bırakmak yerine savaşı seçen Kaddafi rejiminin uyguladığı vahşet büyük bir insani krize yol açarken, henüz Libya'da olan yabacıların rehin alınacağından endişe eden Batı'nın, askeri operasyon için tahliyelerin tamamlanmasını beklediği ifade edildi. Öte yandan olası bir mülteci krizinden en fazla etkilenecek ülkelerden İspanya, NATO'dan uçak ve gemilerini Libya kıyıları karşısında konuşlandırmasını isteyeceğini duyurdu.

ABD, BM Güvenlik Konseyi ve AB, Libya'ya yaptırımlar için seferber olurken, bu yönde ilk somut adım İsviçre'den geldi.

KADDAFİ'NİN SERVETİNE EL KONULACAK


Libya Dışişleri Bakanlığı, Kaddafi'nin bu ülkede hesabı olduğunu yalanlasa da İsviçre, Kaddafi ve ailesinin ülkedeki banka hesaplarını donduracağını açıkladı. İngiltere'nin de Kaddafi'nin, Londra'daki banka hesapları ve mal varlığını donduracağı bildirildi. Kaddafi'nin Londra'daki banka hesaplarında 20 milyar avronun üzerinde nakit para ve 11,6 milyon avro değerinde mülkü bulunuyor.

ABD: YAPTIRIM İİÇİN MESAFE ALDIK

Öte yandan BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Güvenlik Konseyi'ne, Libya'ya yönelik planlanan yaptırım paketi konusunda acele edilmesi çağrısında bulundu. Beyaz Saray Sözcüsü Jay Carney ise, ABD'nin Libya'daki şiddet olaylarına yanıt olarak bu ülkeye yaptırım uygulanmasına yönelik planlarında mesafe aldığıni bildirdi. • DIŞ HABERLER

Kaddafi'nin oğlu da isyancıların safında!


Libya lideri, en yakın müttefikleri tarafından yalnız bırakılırken, İran devlet televizyonu Press TV, Kaddafi'nin gösterileri bastırmak üzere Bingazi'ye gönderdiği en küçük oğlu Seyfülarab'ın da göstericilerin tarafına geçtiğini duyurdu. Birliğiyle birlikte protestocuların safına geçtiği iddia edilen oğul Kaddafi'nin aynı zamanda babasının intihar edebileceğini ya da bir Latin Amerika ülkesine kaçabileceğini söylediği de aktarıldı.

Kaddafi'den yine tehdit


Libya Lideri Muammer Kaddafi, başkent Trablus'ta Yeşil Meydan'da yandaşlarına seslendi. Halkın kendisini sevdiğini söyleyen Kaddafi, halkı silahlandırmak için 'gerekirse' tüm silah depolarının açılacağını belirtti, “Savaşıp galip geleceğiz” dedi.

Oğuldan masa sinyali


Kaddafi'nin oğlu Seyfülislam Kaddafi, isyancılarla ordu arasında, Misrata ve Zaviye'de çatışmalar olduğunu  belirterek “Ordu, teröristlere saldırmamaya ve müzakerelere şans tanımaya karar verdi. Bunu yarın (bugün) itibarıyla barışçıl şekilde halletmiş olacağız” diye konuştu.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com