Askeri Üslere İhtiyaç Azaldı!

Askeri Üslere İhtiyaç Azaldı!
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis J. Ricciardone, askeri üslere ihtiyacın eskisi kadar fazla olmadığını söyledi...

Ricciardone, İzmir'de kendisini evinde gibi hissettiğini, çünkü kendisinin de İzmir gibi bir liman kenti olan Boston'da büyüdüğünü belirtti.

İzmir ile Boston arasındaki farkın, Boston'da ''bagel'', İzmir'de ise ''boyoz'' yenmesinden ibaret olduğunu ifade eden Ricciardone, NBA'de Boston Celtics taraftarı olduğunu da belirterek, sezon ortasında Cleveland Cavaliers'a takas yolu ile transfer olan Semih Erden için ''Maalesef Semih'in gitmesiyle takımım puan kaybetti'' diye konuştu.

Büyükelçi Ricciardone, ABD Başkanı Barack Obama'nın kendisine Türkiye'de görev yapmayı teklif etmesinden büyük onur duyduğunu da belirterek, Türkiye-ABD ilişkilerinin, son 60 yılda büyük önem taşıdığını, giderek de önemini artırdığını kaydetti.

Çok önemli değişim süreçlerinin yaşandığını, bu dönemlerde yeni zorluklarla karşılaşıldığını ifade eden Büyükelçi Ricciardone, ''Böyle bir dönemde, iki ülke ilişkileri, zorluklarla mücadele ve işbirliği, daha da önem kazanmıştır'' diye konuştu.

Ticari ilişkilerde elde edilecek başarının, diğer alanlardaki ilişkilere olumlu katkı yapacağını söyleyen Ricciardone, ''Başkan Obama'nın da dediği gibi, hedefimiz ülkeler arasındaki ittifakı, halklarımız arasındaki dostluğu yenilemektir'' dedi.

Büyükelçi Ricciardone, ABD üslerine yönelik bir soru üzerine şunları kaydetti:

''Soğuk savaş bitti, Sovyetler dağıldı. Yeni dönemde farklı zorluklar var, fanatizm, terörizm gibi. Türkiye ve ABD ulusal güvenliklerimizi tehdit eden ortak tehditlere karşı, her zaman olduğu gibi birlikte durmuşlardır. Bu günlerde, bu tehditlerle çok da fazla askeri biçimde savaşmıyoruz. Elbette askeri güç önemlidir, Türkiye'nin büyük bir askeri gücü vardır ve ABD, Türkiye'nin müttefiki olmaktan gurur duymaktadır. Askeri işbirliğimiz sürmektedir ancak yeni dönemde, askeri üslere olan ihtiyaç, eskisi kadar fazla değildir. İhtiyacımız olan kendi başına güçlü olan ortaklardır. Türk Silahlı Kuvvetleri, savunma sanayi, askeri istihbarat da dahil olmak üzere istihbarat, bu günlerde o günlerdekinden çok daha fazla yeteneğe sahiptir. Burada ABD'nin fiziksel varlığının olmasına gerek yok, çünkü Türkiye'nin kendi yetenekleri söz konusu ve harika bir ortaklığımız var.''

Ricciardone, NATO'nun yeni dönemde de varlığını sürdürmesinin, Türkiye ve ABD'nin NATO'daki varlıklarının çok önemli olduğunu, İzmir'in de NATO'nun geleceğinde önemli görevler üstleneceğine inandığını söyledi.

-İZTO BAŞKANI DEMİRTAŞ-

İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş da Türkiye ve bölgeyi yakından tanıyan Ricciardone'nin Ankara Büyükelçisi olarak atanmasından memnuniyet duyduklarını belirterek, Ricciardone'nin diplomatlık kariyerinin 32 yıl önce Türkiye'de başladığını, kızının da Türkiye'de dünyaya geldiğini hatırlattı.

Türk-Amerikan ilişkilerinde ticaret konusuna yoğunlaşılmasını arzu ettiklerini dile getiren Demirtaş, ABD'nin 1827 yılında, İstanbul'dan önce İzmir'de konsolosluk açtığına işaret ederek, ''Ne yazık ki, dünyanın en büyük ekonomisi ABD ile İzmir arasındaki ekonomik ilişkiler istenilen düzeyde değil'' dedi.

Türkiye'nin ABD ile ticarette ithalatının son 8 yılda 4 kat artmasına karşın, ihracatının yerinde saydığını belirten Demirtaş, ticaret dengesinin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Demirtaş, toplantının sonunda Büyükelçiye incir hediye etti.

İZTO'daki toplantıyı, Ticaret Odası üyelerinin yanı sıra, İzmir'de bulunan diplomatik misyon temsilcileri ile fahri konsoloslar da izledi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com