Askeri ve sivil savcının Uludere çelişkisi

Askeri ve sivil savcının Uludere çelişkisi
34 kişinin hayatını kaybettiği Uludere olayına ilişkin soruşturma yapan askeri ve sivil savcılık, birbirinden farklı değerlendirmelerde bulundu

2 yıl önce yaşanılan Uludere Olayı’nda 34 kişi terörist olduğu söylenilerek Başbakanlığa bağlı Genelkurmay Başkanlığı tarafından bombalarla vurulmuştu.Olay duyulur duyulmaz Türkiye’de kan donduran anlar yaşanmıştı. İnsansız Hava Aracı’nın tespit ettiği kişilere yönelik fotoğrafların Genelkurmay Başkanlığı’na anında iletilmesine ve bu kişilerin sınırdan geçen kaçakçılar olabileceği ihtimali üzerinde durulmadan bombalarla vurulması sonucu 34 kişi feci şekilde can verdi.

Aileler yargıya başvurdu. Başbakan Erdoğan’ın talimatıyla  ailelerin banka hesaplarına yüklü miktarlarda paralar gönderilerek AKP Hükümeti’nin şefkatli eli, acılı ailelere ulaştırıldı, Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan da Uludere’ye giderek ailelerle ağladı.Aileler yargılamalarda ısrar ettiler. AKP Hükümeti’nden hesap sordukları anlarda,  BDP’nin kendine görev edinerek Barzani’nin Diyarbakır ziyaretinde acılı ailelerle Başbakan Erdoğan’ı bir araya getirdiği ortaya çıktı.

Aileler, yaptıkları açıklamada BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın onları Başbakan Erdoğan’la bir araya getirmek için çabaladığından söz ettiler.Barzani gitti. Aileler kendi kaderlerine terk edildi. Dava dosyası mahkemeye sunuldu. Yakın zamanda soruşturma dosyasıyla ilgili takipsizlik kararı verildi.

Uludere Olayı’yla, Cumhuriyet Başsavcılığı’yla Genelkurmay Askeri Başsavcılığı’nın dosya hakkında verdikleri karar arasında da çelişkiler ortaya çıktı.

Uludere olayıyla ilgili olarak önce Uludere Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı. Uludere Savcılığı dosyayı görevsizlik kararıyla Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı, yaklaşık 1.5 yıl süren soruşturma sonucunda takipsizlik kararı vererek, dosyayı Genelkurmay Askeri Savcılığı'na iletti. Sivil savcılığın dosyayı gönderirken yazdığı görevsizlik kararı ile askeri savcılığın verdiği takipsizlik kararındaki çelişikler dikkat çekti.OLAY YERİ: Diyarbakır Savcılığı, suç yeri olarak 'Uludere' yazarken, askeri savcılık ise olay yeri olarak 'Şırnak ili Uludere ilçesi Güneyi sınır ötesi arazi' olarak tanımladı.

KAÇAKÇI GRUBU MU?: Sivil savcılık, insansız hava aracı İHA'lardan gelen görüntüleri inceleyen 'birimlerin' sınıra yaklaşan grupların 'terörist ya da kaçakçı' olabileceği yönünde değerlendirmede bulunduğuna vurgu yaptı. Askeri savcılığın ise kişilerin 'kaçakçı olabileceğine' ilişkin değerlendirme yapmadığı anlaşıldı. Askeri savcılık, 'hava operasyonundan sonra kişilerin kaçakçı olduğunun anlaşıldığına' işaret etti.

SAAT KAÇTA?: Sivil savcılık, savaş uçaklarından ilk bombanın saat 21.40'da atıldığına belirtirken, askeri savcılık ise ilk bombanın saat 21.43'te atıldığını kayda geçirdi.

İNCELEME ÖZENSİZ Mİ?: Sivil savcılık, İHA'lardan gelen görüntülerin özensiz incelendiğine, bu nedenle gruptaki kişilerin, 'terörist mi kaçakçı mı' olduğunu belirleyemediklerine vurgu yaptı.

Askeri savcılık, İHA görüntülerinin özensiz incelendiğine ilişkin bir değerlendirmede bulunmadı. Askeri savcılıkça İHA'lardan gelen görüntülerin 'insan mı, kaçakçı mı, hayvan mı' olduğu konusunda kesin bir değerlendirme yapılamadığına işaret edildi.

'VATANDAŞLARIMIZ' FARKI: Sivil savcılık görevsizlik kararında, gerekli özenin gösterilmemesi sonucu '34 vatandaşımızın' hayatını kaybetmesine neden olan şüphelilerin, 'görevi kötüye kullanmak ve taksirle birden çok kişinin ölmesine ve yaralamasına neden olmak' suçunu işlediklerini iddia etti. Askeri savcılık ise ortada bir suç bulunmadığını sadece 'kaçınılmaz hata' olduğunu belirtti. Sivil savcılık kararının birçok noktasında saldırıda hayatını kaybedenler için 'vatandaşlarımız' ibaresini kullanılırken askeri savcılık kararında bu ibareye yer verilmemesi dikkat çekti.  (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com