Askerlik Kısalıyor mu? İşte Kademe Kademe Yeni Uygulama!

Askerlik Kısalıyor mu? İşte Kademe Kademe Yeni Uygulama!
Profesyonel ordunun kanunları, kademe kademe uygulanacak...

Profesyonel ordunun kanunları kapsamında 50 bin personel alınacak. Plan olumlu sonuç verirse askerlik süresi kısaltılacak.

Gündemin en sıcak başlıklarından olan "sözleşmeli er" tasarısı, şekillenmeye başladı. Milli Savunma Bakanlığı tarafından hazırlanan tasarı, Başbakanlık'a sunuldu. Tasarı eğer kabul görürse önce Bakanlar Kurulu'na ardından da Meclis'e gönderilecek. Taslak yasalaşırsa, Türkiye "sözleşmeli er" kavramıyla tanışacak.

TEK TİP YENİ ORDU

Bu kapsamda 26 yaşından küçük herkes sözleşmeli er olarak başvurabilecek. İşte bu süreç, "tek tip" askerliğin de yolunu açacak. O süreç ise şöyle işleyecek: Sözleşmeli er düzenlemesi, yılbaşından sonra çıkartılacak. İlk etapta 10 bin personel göreve alınacak. İkinci aşamada ise 20 bin olmak üzere 30 bin personel alımı yapılacak. 2012 yılında bu sayıya 20 bin kişi daha eklenecek.
Böylece 2 yıl içinde toplam 50 bin kişilik yeni bir ordu kurulucak. Eğer bu düzenleme kabul görürse, "tek tip" askerliğin de yolu açılacak. Böylece askerlik süresi kısalacak. Öte yandan Genelkurmay, sözleşmeli er uygulamasıyla "asker olan personelin askerlik dışındaki hizmetlerde kullanılmasının önüne geçilmesi"ni sağlayacak.

EĞİTİM YERİ ISPARTA

Profesyonel ordudaki 'sözleşmeli er' modeline ilişkin somut adımlar atılacak. Sözleşmeli erler, Isparta Eğirdir Dağ Komando Okulu ve Eğitim Merkez Komutanlığı'nda eğitilecek.
Eğitimini tamamlayan erlerin atamaları yapılacak. Sözleşmeli erler sınır bölgelerinde görevlendirilecek. Dağda görev yapmak isteyen profesyonel askerlerde lise mezuniyeti şartı aranacak. Gönüllüler önce yazılı, daha sonra fiziki sınava tabi tutulacak.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com