Askıda ekmek uygulamasıyla, 11 yıldır veren el alan eli görmüyor

Askıda ekmek uygulamasıyla, 11 yıldır veren el alan eli görmüyor
Osmanlı döneminde, ihtiyaç sahiplerine yardım için geliştirilen 'askıda ekmek' uygulaması, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından sürdürülüyor. Uygulama sayesinde ilde 11 yıldır veren el, alan eli görmüyor

Osmanlı döneminde, ihtiyaç sahiplerine yardım için geliştirilen 'askıda ekmek' uygulaması, Afyonkarahisar Belediyesi tarafından sürdürülüyor. Uygulama sayesinde ilde 11 yıldır veren el, alan eli görmüyor
Belediye şirketi Afyon Yünlü Mensucat Fabrikaları Türk Anonim Şirketi (YÜNTAŞ) tarafından işletilen ekmek büfelerine gelen hayırsever vatandaşlar, kendisinin ihtiyacı olan ekmeği aldıktan sonra, dilediği kadar ekmeğin ücretini büfeye bırakıyor. Yardıma muhtaç vatandaşlar da büfeye gelerek ihtiyacı olan ekmeği ücretsiz alarak evine götürüyor. YÜNTAŞ tarafından şehir merkezinde işletilen 3 ekmek satış büfesinde sürdürülen 'askıda ekmek' uygulaması sayesinde, il merkezinde yaklaşık bin ihtiyaç sahibi aileye her gün 3 bin 250 adet ekmek veriliyor. İhtiyaç sahipleri ile hayırseverlerin yüz yüze gelmeden ihtiyaçlarının karşılanması adına devam eden uygulama vatandaşların takdirini topluyor. 'Askıda ekmek' kampanyası Anıtpark önünde, Kent Meydanı'nda ve Belediye Şehir Çarşısı önünde bulunan büfelerde sürdürülüyor.
Belediye Başkanı Burhanettin Çoban, bu uygulamayla veren elin alan elden habersiz olduğunu söyledi. Çoban, uygulamanın fakir, fukara ve hastaların 'alan el' olmanın utanç ve ezikliğini yaşatmaması için zarif bir yardım şekli olduğunu kaydetti.
'Askıda ekmek' kampanyasının 11 yıldır sürdürüldüğünü dile getiren Çoban, “Kampanyaya destek veren hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz. İhtiyaç sahibi herkes bu uygulamadan faydalanabiliyor. Büfelerde satış yapılan ekmek, YÜNTAŞ fırınında üretiliyor. İlimizde 2009 yılında 60 kuruş olan ekmeğin fiyatı bugün 45 kuruşa kadar düştü. Belediyenin şirketi olan YÜNTAŞ büfelerinde ise ekmek 40 kuruştan satılıyor. Hem kampanya ile ihtiyaç sahiplerine yardımcı oluyoruz hem de ekmeği ucuza satıyoruz.” dedi.
İhtiyaç sahibi Fadime Sayar (56), 'askıda ekmek' uygulaması sayesinde ekmeğini bir yıldır ücretsiz alıyor. Bu uygulamadan çok memnun olduğunu dile getiren Sayar, “Bir oğlum var. Herhangi bir gelirimiz yok. Oğlum okulu yeni bitirdi. Şu an için daha bir işe giremedi. Evimiz kira. Zor durumda bize böyle bir destek sağlayan belediyeden Allah razı olsun.” diye konuştu.
Tek başına yaşayan ve bir işte çalışma gücü olmayan Osman Aslan'da (78) 'askıda ekmek' uygulamasından oldukça memnun. Aslan, “Benim bir gelirim yok. Eşim vefat etti. Çalışacak gücüm olsa bir işe girip çalışacağım ama bu yaştan sonra beni kim işe alır. 6 aydır ekmeğimi buradan ücretsiz alıyorum. Zor durumda bize böyle bir imkan sunanlara teşekkür ederim.” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com