Aşkını ekranda aramaya kalkınca...

Aşkını ekranda aramaya kalkınca...
Mesai saati içinde evlilik programına katılan devlet görevlisi hakkında, soruşturma açıldı...

Kamusal alanda evlilik planları yapamayan memurlar da çareyi izdivaç programlarında aradı. Ancak ekranda ruh ikizini aramak isteyen memurun karşısına yasak çıktı. Mazeret izni kullanarak, mesai saatlerinde evlilik programına çıkan memurlar hakkında soruşturma başlatıldı. İlginç bir olay da Milli Eğitim'de yaşandı. Milli Eğitim'de çalışan bir memur, geçtiğimiz günlerde iki gün üst üste mazeret izni alarak bir evlilik programına katıldı. Ancak mazeret izni alırken ekrana çıkacağını gizledi. İzin talebinde özel nedenleri gerekçe gösterdi.

YAKAYI ELE VERDİ
Gelin görün ki programa katılan bu memur ekranda yakayı ele verdi. Mesai saati içinde işini bırakıp ekrana çıkan memur hakkında soruşturma başlatıldı. Peki evlilik programına katılmak isteyen memurun karşılaştığı zorluklar neydi? Yasaya göre programlara katılmak isteyen memurlar, kurumlarından resmi izin talep ediyor.

Devlet memurlarının mesai saati dışında, izinli olduğu günlerde evlilik programlarına katılmasına yönelik yasal bir engel bulunmuyor. Ancak programlar genellikle hafta içi yayınlandığı için memurların bu saatlerde programa katılmaları çok zor görünüyor. Programa katılan memurların, medeni halini, özel hayatı ile ilgili bilgilerini, çalıştığı kurumu açıklaması disiplin bakımından suç teşkil etmiyor. Ancak memur programda işyeri arkadaşı, işi ile ilgili gizli ya da kişisel bilgilerin ifşa edilmesi halinde disiplin cezası alabilir.

YASA NE DiYOR?
657 sayılı Devlet Memurları Yasası'na göre memurlar basına bilgi veya demeç veremiyor. Bu konuda gerekli bilgi ancak bakanın yetkili kılacağı görevli illerde valililer ve yetkili kılacağı görevli tarafından verilebiliyor. Yetkili olmadığı halde demeç verenler, kınama, aylıktan kesme, kademe ilerlemesinin durdurulması, devlet memurluğundan çıkarmaya kadar çeşitli disiplin cezalarıyla karşı karşıya kalabiliyor. Ancak memurlara ilişkin mevzuatlarda evlilik benzeri programlara çıkma konusunda bir hüküm yer almıyor.(SYK)

Takvim

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Fox TV’ye çirkin saldırı14 Ocak 2015 Çarşamba 12:55
 • Yandaş medya açık açık hedef gösterdi14 Ocak 2015 Çarşamba 12:45
 • Havuz yazarı konferanstan kovuldu13 Ocak 2015 Salı 13:24
 • Economist: Türk medyası için zor zamanlar09 Ocak 2015 Cuma 11:04
 • “AKP basını bitirdi“09 Ocak 2015 Cuma 10:26
 • "Bu ayıp, bu kan asla temizlenemeyecek"08 Ocak 2015 Perşembe 16:50
 • Atilla Taş'tan olay yaratan 'Yüce Divan' tweeti!06 Ocak 2015 Salı 11:11
 • Hülya Avşar'dan Sözcü'ye dava!25 Aralık 2014 Perşembe 10:49
 • Milliyet'te deprem, hangi isimlerin görevine son verildi?17 Aralık 2014 Çarşamba 11:27
 • Abdülkadir Selvi'nin kafası karıştı15 Aralık 2014 Pazartesi 10:54
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com