Asla af istemiyoruz

Asla af istemiyoruz
18 yıla mahkûm olan emekli Tümamiral Gürdeniz’in eşi "Asla af istemiyoruz" dedi.
Balyoz soruşturması kapsamında tutuklu iken son YAŞ’ta emekli edilen ve geçen hafta 18 yıl hapis cezasına mahkûm edilen Tümamiral Cem Gürdeniz’in eşi Rengin Gürdeniz kararı, “O kadar büyük bir hukuksuzluktan böyle bir adaletsizliğin çıkması doğal” sözleriyle değerlendirdi. Geçmiş darbelerin faturasının kendi eşlerine kesildiğine işaret eden Gürdeniz, “Cezalar geçmişin intikamı” derken hem kendi eşinin hem de diğer subayların bir genel afla salıverilmesini “asla istemediklerini” söyledi. Gürdeniz, dönemin komutanları Hilmi Özkök ile Aytaç Yalman’dan beklentilerini şöyle aktardı: “Balyoz iddianamesine göre Aytaç Yalman’ın bu Balyoz’dan haberinin olduğu ve son anda engellediği yazılıyor. İddianamede bile olan bir şeyin tanığının duruşmaya çağrılmaması gibi bir anormallik olabilir mi? Bildiklerini anlatsınlar istiyorduk, bundan doğal bir şey olamaz. Israrla talepte bulunduk. Özellikle Aytaç Yalman’a telgraflar çektik tanıklık etsin diye. Ama kendini koruma noktasında bir şekilde demeç vermeye çalışıp durdu. Biz sonuna kadar eşlerimizin masumiyetini anlatmayı sürdüreceğiz, yılmayacağız.”
 
Gürdeniz, Balyoz kararına eşi ve kendisinin hiç şaşırmadığını söylerken “Bu bir tasfiye operasyonunun parçası. Eşim ve arkadaşları da daha tasfiye bitmediği için kendilerinin bırakılacaklarını düşünmüyorlardı, onun için de karara şaşırmadılar. Bu kadar hukuksuz bir sürecin sonunda adaletli bir kararın çıkacağı beklenemezdi” dedi. Bir tek mahkemede karar açıklanırken “ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası” ifadesinin kendilerini şaşırttığını aktaran Gürdeniz, ilk karar anını “Böyle bir şey beklemiyorduk. Savcı bile 15-20 yıl arasında cezalar uygun görmüştü ki o bile bize inanılmaz saçma geliyordu. Ama bunun üstünde bir ceza sanki intikam alırcasına, babalıktan, eşlikten men gibi kararlar okununca yüzüm düştü biraz” sözleriyle anlattı.
 
Eşi Cem Gürdeniz’in kendisine “Ağlamak yok, güleceksin, biz çok iyiyiz” dediğini aktaran Rengin Gürdeniz, şu yorumu yaptı: “Eşlerimiz geçmişte yapılan darbelerin mağdurları oldular. Bundan önceki darbelerin cezası onlara verildi. İki farklı görüş ortak noktada buluştular. Şöyle ki, hem orduda tasfiyeyi isteyenlerin hem de önceki darbeleri cezalandırmak isteyenler ortak noktada buluştular. Verilen cezalar da rövanşist bir anlayışın sonucu.”
 
Genel af tartışmalarına ilişkin ise Gürdeniz, “Her zaman bu af lafı dolaşıyordu. Bizler ve eşlerimiz bu noktada böyle bir şekilde dosyanın kapatılmasını istemiyoruz. Elbette bu kadar yaşadığımız mağduriyetten eşimin bir an önce kurtulmasını isterim, ama asla afla değil. Neyin affı? Yapılmayan bir şeyin affı mı olur?” dedi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com