Aslanapa için tören

Aslanapa için tören
Türkiye'nin önde gelen sanat tarihçilerinden Prof. Dr. Oktay Aslanapa, son yolculuğuna uğurlandı.

Oktay Aslanapa için önce İstanbul Üniversitesi'nde tören düzenlendi. Aslanapa'nın cenazesi Fatih Camii'nde kılınan cenaze namazı sonrası defnedilmek üzere memleketi Kütahya'ya götürüldü. Cenazeye, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile İstanbul Üniversitesi Rektörü Yunus Söylet de katıldı.
 
Sanat Tarihçisi Prof. Dr. Oktay Aslanapa, Fatih Camii'nde öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazının ardından toprağa verilmek üzere Kütahya'ya uğurlandı. Aslanapa için ilk tören hocalık yaptığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi'nde yapıldı. Törene, Aslanapa'nın eşi Günseli Selma Aslanapa, kızları Ayşe Çiğdem Bay ile Fatma Banu'nun yanısıra akademisyenler, öğrenciler ve sevenleri katıldı. Üniversitedeki törende konuşan Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mahmut Ak, Aslanapa'nın faydalı bir tahsil hayatının sorunda kendisinden beklenen hizmeti layıkıyla eda ettiğini anlattı. Ak, "Daha gençlik yıllarında mesleğinde kalıcı adımlar atmıştır. Hem ilmiyle hem de yaşantısıyla bizim içim gurur kaynağı olmuş, geleceğimiz bakımından da umut vaat etmiştir" diye konuştu.
 
Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Özkan da Oktay Aslanapa'nın ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi. Özkan, "Geride maddi manevi eser bırakanlar ebedi hayata kavuşuyorlar. Hocamız Oktay Aslanapa da yazdığı eserlerle, adını ölmez insanlar arasına yazdırdı ve ebediyete kadar aramızda yaşayacaktır. Aslanapa'nın aramızdan ayrılması, kültür hayatımızda, bilim hayatımızda büyük boşluklar yaratmakta" şeklinde konuştu.
 
Oktay Aslanapa'nın cenazesi üniversitedeki törenin ardından Fatih Camii avlusuna getirdi. Öğle namazını müteakip kılınan cenaze namazına Aslanapa'nın yakınlarının yanı sıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Kadir Topbaş, İstanbul Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yunus Söylet, tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı ile vatandaşlar katıldı.
 
'DOKTORA HOCAMDI'
 
Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Oktay Aslanapa'nın çok değerli bir bilim adamı, alanında sadece Türkiye'de değil yurt dışında da bilinen bir insan olduğunu hatırlattı. Topbaş, "Benim doktora hocam, kendisiyle başlamıştım İstanbul Üniversitesi'nde. Çok saygın bir insan. Geride çok büyük izler bırakan eserler bırakan, çalışmalarıyla bilim dünyasına ışık tutmuş bir insan. Kendisine rahmet diliyorum" diye konuştu.
 
Rektör Prof Dr. Yunus Söylet de "Uzun bir ömür, veremli bir ömür, İslam Türk sanatının emrinde geçen bir ömür. Çok eser hem yazılı eser manasında hem de daha önemlisi yetiştirilmiş yüzlerce binlerce öğrenci. Onlar inşallah hocamızın bu eserlerini sürekli hale getirecekler. Biz İstanbul Üniversitesi olarak kendisine bütün emekleri için yetiştirdiği bunca insan için, ülkemize ve ülke sanatına yaptığı bunca hizmet için yürekten müteşekkiriz. Allah rahmet eylesin" şeklinde konuştu.
 
Tarihçi İlber Ortaylı ise "Sanat tarihinde onun talebesi olan olmayan, sanat tarihçisi, siyaset tarihçileri, iktisat tarihçileri bile onun çok okurlar. Çok şeyler öğrendik doğrusu. Çok mütevazi bir kişiliği vardı. Çok da şey bilirdi. Hem burada hem de zamanın şartlarının zorluğuna rağmen dışarıda okumuştur. Anadolu'yu gezmeye üşenmezdi. Çok zor kazılara ve yüzey gezilerine giderdi. Neşriyatı ortadadır. İlk defa imparatorluk coğrafyasını taramaya çalışanlardandır. Mekanı cennet olsun" dedi.
 
Aslanapa'nın eşi Günseli Selma Aslanapa ile kızları Ayşe Çiğdem Bay ve Fatma Banu Aslanapa üniversitedeki törende ve cenaze namazı sonrası taziyeleri kabul etti. Aslanapa'nın Türk Bayrağı'na sarılı tabutu omuzlara alınarak Cenaze aracına koyuldu. Oktay Aslanapa'nın cenazesi toprağa verileceği Küthahya'ya götürüldü. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com