Aslında yüz nakli için ilk sırada ben vardım

Aslında yüz nakli için ilk sırada ben vardım
Zonguldak’ta 1993’te av tüfeğiyle intihara teşebbüs ettiği sırada yüzü parçalanan ve 17 yıldır maske kullanan Sezgin Ergen, ilk yüz ameliyatının başarıyla yapılmasının yeni bağışların önünü açacağını umut ediyor Ergen: "İlk yüz naklinin bana yapılması b

Zonguldak’ta 1993’te av tüfeğiyle intihara teşebbüs ettiği sırada yüzü parçalanan Sezgin Ergen, ilk yüz ameliyatının başarıyla yapılmasının yeni bağışların önünü açacağını umut ediyor.

Boşandığı eşiyle 1993’te yaşadığı problemler nedeniyle bunalıma girerek av tüfeğiyle intihara teşebbüs eden ve bu olayın ardından yüzü parçalanan 3 çocuk annesi Sezgin Ergen (49), AA muhabirine yaptığı açıklamada, Antalya’da ilk yüz nakli ameliyatının yapıldığını duyunca çok heyecanlandığını, bağışta bulunan ailenin herkese örnek olması istediğini söyledi.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde yüz nakli gerçekleştirilen 19 yaşındaki Uğur Acar adına çok sevindiğini bildiren Ergen, "İlk yüz naklinin bana yapılması bekleniyordu. Sağlık Bakanlığının yüz nakline izin vermesinin ardından Antalya’da 3,5 ay uygun vericinin bulunmasını bekledim ama olmadı. Eve döndüm. Kaç yıldır bekliyorum, umudumu hiç yitirmedim. Bağışçı bulunursa ilk sırada ben varım" dedi.

Uygun yüz bulunması durumunda kendisinin de Akdeniz Üniversitesi Hastanesinde ameliyat edileceğini anlatan Ergen, şunları kaydetti:

"Akdeniz Üniversitesi Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ömer Özkan, bana devamlı umut veriyor. Antalya’da hastanede geçen yıl uygun yüz bulunmasını beklerken Bodrum’da çıktıkları tekne gezisinde zehirlenme sonucu beyin ölümü gerçekleşen Viktoria Nikoloeva’nın yüzünün bağışlanabileceği söylendi. Çok sevinmiştim ancak ailesi kabul etmeyince hayallerim yıkıldı, çok üzüldüm. Bana arkadaşlarım ’sen olsan çocuğunun yüzünü başkasına bağışlar mısın’ diyorlar. Eğer bir hayat değişecekse neden bağışlamayayım? Bana sevdiklerinin yüzünü bağışlayan annelerin kızı, kızların anneleri olur, onlar için canımı vermekten çekinmem. Nakil yapılması durumunda yeniden doğmuş gibi olacağım."

-"Gazetenin arkasına saklanmak istemiyorum"-

Ergen, arkadaşlarıyla bir kafede oturup kimsenin kendisine bakmadan günlük yaşantısı sürdürmeyi hayal ettiğini vurgulayarak, şöyle devam etti: "Yeni bir yüze kavuşarak 18 yılı aşkın zamandır taktığım maskeden kurtulmak, gazetenin arkasına saklanmadan yemek yemek istiyorum. Yüzüm parçalanmadan önce saçlarımı taramayı, makyaj yapmayı çok severdim. O günlere dönebilmenin düşünü kuruyorum. Bugüne kadar yüzümle ilgili 56 ameliyat geçirdim.

Artık yeni yüzümle, yeni bir hayatım olmasını istiyorum. Geçmişteki gibi bir yüzüm olsun yeter. Bazen aynanın karşısına geçip ’yüzüm düzeldikten sonra eskisi gibi yaşayabilir miyim’ diye hayaller kuruyorum. İnsanların sesimi duymasını, ailelerin bağışta bulunmayı kabul etmesini istiyorum. Onlar için zor olacak farkındayım ama ben de yıllardır umutla bekliyorum. İnsanlar, başlarına gelmeden yaşadıklarımızı anlayamazlar." Yaşları 27, 22 ve 19 olan çocuklarının yaşadıkları olayın ardından boşandığı eşinin yanında kaldığını, kendisiyle görüşmediklerini anlatan Ergen, "Ben onlara kırgın da olsam. İleri de beni anlayacaklarına inanıyorum. Yüreğime taş bastım. Ne zaman isterlerse kucağımı çocuklarıma açarım" dedi

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com