“Aspir sonrası buğday ekimi yanlıştır”

“Aspir sonrası buğday ekimi yanlıştır”
Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü, "Tarla Günleri" organizasyonunda çeşitli tohumlarını firmalara tanıtma fırsatı buldu.

Eskişehir Anadolu Tarımsal Araştırma Enstitüsü, 'Tarla Günleri' organizasyonunda çeşitli tohumlarını firmalara tanıtma fırsatı buldu.
Türkiye'nin tek tescilli çeşit sahibi ve tohumluk üreticisi kurumu olan Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün düzenlediği '3. Tarla Günü' etkinliğinde aspir, soyer 02, ince 04, çakır ve azkan tohumları tanıtıldı.
Aspir bitkisinin toprak ve su kaldırabildiğini belirten Endüstri Bitkiler Bölüm Başkanı Dr. Arzu Köse, 'Aspirler kuraklığa dayanıklıdır. Diğer bitkilerin alamadığı besinlere aspir ulaşabiliyor. Aspir sonrası buğday ekimi kesinlikle yanlış bir uygulamadır. Verim alınamaz. Buğdaydan sonra aspir ekilmeli ki alt katmanlara aspir, buğdayın ulaşamadığı besinleri alınsın. Aspiri tek ıslah eden bizim enstitümüzdür' diye konuştu.
Buğday çeşidi soyer 02'yi tanıtan Tarım Islah Bölüm Başkanı Dr. Necmettin Bolat'da 'Soyeri ekmeklik çeşitlerinin en iyisidir. Sarı pasa hastalğına dayanıklıdır. Bu yüzden çok tercih edilebilir' dedi,
Arpa çeşidi arpa 04 ile nohut çeşitleri çakır ve azkan hakkında bilgi aktaran Yemeklik Tane Baklagiller Bölüm Başkanı Dr.Sabri Çakır ise 'İnce arpa yatmaya dayanıklı ve erkenci bir çeşittir. İri taneli yemeklik diyebileceğimiz bir tür olan çakır nohutu ise hem erkenci hem de makinalı tarıma elverişli bir türdür. Azkan nohut çeşidi de iri taneli, uzun boylu ve makinalı tarıma elverişli bir tür olmakla beraber antraknoz yanıklığına toleranslıdır' şeklinde konuştu.
Tarla Günleri'nin 6 temmuz günü bölge illerdeki Ziraat Odaları ve çiftçiler için düzenlendikten sonra sona ereceği bildirildi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com