Assange krizinde son durum

Assange krizinde son durum
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague ile Ekvador Dışişleri Bakanı Patino, Haziran'dan beri Ekvador'un Londra Büyükelçiliği'nde bulunan Assange'ın durumunu görüştü.
Hague ile Patino, New York'taki BM Genel Kurulu çerçevesinde dün bir araya geldi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı'ndan görüşmeye ilişkin yapılan açıklamada, Hague'in Patino'ya, ülkesinin Wikileaks'in kurucusu Julian  Assange'ı İsveç'e iade etme yükümlülüğü olduğunu söylediği bildirildi.
 
Görüşmede ayrıca Hague, İngiltere'nin sınır dışı durumlarında insan haklarına verdiği önemi vurgulayarak, Ekvador'dan bunu dikkate almasını istedi. Dışişleri açıklamasında, "Her iki bakan da Assange'ın durumuna diplomatik bir çözüm bulunması konusunda kararlıdır" denildi ve bu yöndeki görüşmelerin süreceği belirtildi.
 
41 yaşındaki Julian Assange, hakkındaki tecavüz iddialarının siyasi olduğunu savunarak, ABD'ye gönderilme endişesiyle İsveç'e gitmek istemiyor. Assange, İngiliz hükümetinin, Ekvador'a gitmesine izin vermesini ya da İsveç'in bu ülkeye iade edilirse ABD'ye gönderilmeyeceği garantisi vermesini istiyor.
 
Uluslararası hukuka göre, Wikileaks'in kurucusunun ABD'ye gönderilmesi için hem İsveç'in hem de İngiltere'nin onayı gerekiyor.
 
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com