''Astım engel değil'' koşusu

''Astım engel değil'' koşusu
Astım hastalığının düzenli kontrol altında tedavisinin yapılması halinde normal yaşama engel olmadığını göstermek amacıyla Antalya'dan İstanbul'a koşan İbrahim Şahin, Kütahya'ya geldi.


     Türkiye Solunum ve Araştırmalar Derneği (TÜSAD) ve bir ilaç firmasının desteğiyle, astım hastalığına dikkati çekmek için başlatılan ''Astım Engel Değil'' kampanyası kapsamında kentteki bir kafeteryada düzenlenen bilgilendirme toplantısına katılan Şahin, astım hastalığına 29 yıl önce yakalandığında çok kötü durumda olduğunu söyledi.
     İlk yıllarda boğulma tehlikesi bulunduğundan iki yastıkla yatmak zorunda kaldığını belirten Şahin, düzenli tedavi görüp hekiminin belirlediği günlerde kontrole gitmesinden dolayı yaklaşık 5 yıl hastalığının en az seviyeye indiğini bildirdi.
     Şahin, spora başlayıp önce 500 metre, sonra 5 kilometre ve maraton koştuğunu ifade ederek, şöyle dedi:
     ''Üç yıl maratona devam ettikten sonra geçen yıl maratonun 1,5 katını dağlık arazide koştum. Astım hastası tanıdıklarım vardı; çalışmıyorlar, başkalarının eline bakıyorlardı. Tek nedenleri astımdı. Bunun böyle olmayacağını düşündüm. Türkiye'yi boydan boya koşmaya karar verdim. 5 günlük denemede her şey yolunda gidince Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu ile irtibata geçtim ve Antalya'dan İstanbul'a koşma fikri gelişti. Bu koşu öncesinde 1,5 yıl antrenman yaptım. Bunda mucize yok, çalışmanın ürününü almış oluyoruz. Başlangıçtan buraya gelene kadar hızımda ve gücümde eksilme olmadı. Bu koşumun bitecek olmasına üzülüyorum.''
     Astım hastalarına önerilerde bulunan Şahin, düzenli olarak hekime gidip ilaçlarını aldıkları takdirde sağlıklı insanlar gibi yaşayabileceklerini kaydetti.
    
     -TÜSAD ASTIM ÇALIŞMA GRUBU BAŞKANI PROF. DR. TUTLUOĞLU-
    
     TÜSAD'ın Astım Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. Bülent Tutluoğlu da Türkiye'de yaklaşık 5 milyon astım hastası olduğunu belirtti.
     Şahin'in, 13 Nisanda Antalya'dan koşuya başladığını anımsatan Prof. Dr. Tutluoğlu, şöyle konuştu:
     ''Astım, şeker, tansiyon hastalığı gibi kronik bir rahatsızlıktır ve yaşam boyu devam eder. Erişkin bir astım hastası hayat boyu iyi olmuyor, sadece kontrol altına alabiliyoruz. Türkiye'deki astım hastalarının büyük bir çoğunluğunu tamamen kontrol altına alabileceğimizi düşündük ve bu projeyle bunu gündeme getirmek istedik. Astım hastaları iyi tedavi edilirse, hekime düzenli gider ve ilaçlarını kullanırsa maraton koşabilecek duruma gelebilir. İbrahim Şahin bunun canlı bir örneği, büyük bir iş başarıyor.''
     Prof. Dr. Tutluoğlu, astım hastalarının yaklaşık yüzde 40'ının ya iş değişikliği yaptığını ya da istediği işi yapamadığını ifade ederek, bu kişilerin yüzde 95'inin tamamen kontrol altına alınabileceğini, şikayetsiz ya da az şikayetlerle yaşayabilecek duruma gelebileceğini ifade etti.
     Astımın tamamen kontrol altına alınabileceği mesajını bu koşuyla vermek istediklerine dikkati çeken Prof. Dr. Tutluoğlu, astımda ailesel geçişin sıklıkla görüldüğünü belirtti.
     Prof. Dr. Tutluoğlu, anne veya babadan birinde astım varsa yüzde 25, her ikisinde varsa yüzde 50 oranda çocuğa geçme ihtimali bulunduğuna işaret ederek, ''çocuklarda tedaviye ne kadar erken başlanırsa ileride bu rahatsızlığın kalıcı olma ihtimali ortadan kalkıyor. Mevcut astım ilaçlarının çocuklardaki kullanılan süresi ve dozu herhangi bir yan etki yapmamaktadır. Bebeklikten itibaren tüm astım ilaçları korkmadan çocuklara verilebilir'' diye konuştu.
     Çocukları astım hastası olan anne ve babaların, 10-15 gün ilaç verdikten sonra durumu düzeldi diye düşünerek ilacı kestiklerini dile getiren Prof. Dr. Tutluoğlu, bunun yanlış olduğunu ve hekimin öngördüğü sürede kullanılması gerektiğini sözlerine ekledi.
     5 Mayıs Dünya Astım Gününde İstanbul'a ulaşmak için koşusuna etaplar halinde sürdüren Şahin, Bilecik'e gitmek üzere yola çıktı.
 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com