Astım hastalarının yüzde 40'ı obez

Astım hastalarının yüzde 40ı obez
Türk Toraks Derneği GARD Temsilcisi Prof. Dr. Gemicioğlu:

ANKARA (AA) - YEŞİM SERT KARAASLAN - Nefes almada sorun yaşanmasına yol açan ve kontrol altına alınamadığında günlük aktiviteleri ciddi olarak kısıtlayabilen kronik hastalık olan astımda, sigara dumanı, obezite ve alerjik maddeler tetikleyici rol üstlenirken; Türkiye'de astımlı hastaların yüzde 10'undan fazlasının sigara içtiği, yüzde 30-40'nın ise obez olduğu belirtiliyor. 

Türk Toraks Derneği Kronik Solunum Hastalıklarına Karşı Küresel İşbirliği (Global Alliance Against Chronic Respiratory Diseases -GARD) 
Temsilcisi Prof. Dr. Bilun Gemicioğlu, 6 Mayıs Dünya Astım Günü dolayısıyla AA muhabirine yaptığı açıklamada, astımın kronik bir solunum yolu hastalığı olduğunu, tekrarlayan nefes darlığı, hırıltı, göğüste baskı hissi ve öksürük gibi belirtilerle kendini gösterdiğini söyledi.

Dünyada yaklaşık 235-300 milyon astımlı hasta olduğunun tahmin edildiğini belirten Gemicioğlu, "Türkiye'de ise yaklaşık her 12-13 erişkinden biri ve 7-8 çocuktan biri astım hastasıdır" dedi. Gemicioğlu, astımın görülme sıklığının giderek arttığına dikkati çekerek, tedavi seçenekleri ile astımın kontrol altına alınmaya çalışıldığını vurguladı. Uygun ilaç tedavisi ile astım hastalarının günlük yaşamlarına bu sıkıntıya bağlı herhangi bir kısıtlanma olmadan devam edebildiğinin altını çizen Gemicioğlu, "Astımlı bir hasta kontrol altına alındığında, gündüz astım yakınması olmaz, gece astım nedeni ile uyanmaz, hastalığı tedavi eden ve kontrol altında tutan ilaçları kullanırken ayrıca hızlı etkili nefes açıcı ilaçlara gereksinim duymaz, nefes ölçümleri normal düzeyde olur ve günlük işleri engellenmeden yapabilir" diye konuştu.

Gemicioğlu, kontrol altında olan hasta sayısının istenen düzeyde olmadığına işaret ederek, şunları kaydetti:

"Halen 4 astımlıdan biri yılda bir kez astım krizi nedeniyle acil servise başvurmaktadır. Astım kontrolünü güçleştiren etkenler arasında ilaçların doğru teknikle ve düzenli kullanılmamasının yanı sıra sigara dumanı, alerjik maddeler, kimyasallar gibi tetikleyicilere maruz kalmak ve obezite sayılabilir. Türkiye'de astımlı hastaların yüzde 10'undan fazlasının halen sigara içtiği, yüzde 30-40'nın ise obez olduğu bildirilmiştir."

-"Şimdi astımınızı kontrol altına alma zamanı"

Bu yıl,  "Astımınızı kontrol altına alabilirsiniz" sloganı ve "Şimdi astımınızı kontrol altına alma zamanı" alt sloganıyla Dünya Astım Günü dolayısıyla, "Astım için Küresel Girişim (GINA-www.ginasthma.org)" önderliğinde sürdürülen aktivitelerle, astım hastalığının önemi vurgulanacak, hastalık ve kontrol kavramı konusunda farkındalık oluşturulmaya çalışılacak.

Erişkinlerde işgücü, çocuklarda okul devamlılığında azalmaya neden olan bu hastalık için başta hastalar olmak üzere hasta yakınları, sağlık personeli ve eczacıların bilgilendirilmesi gerekliliğinin altı çizilecek. Dünya Sağlık Örgütünce kurulan GARD, Türkiye etkinlikleri çatısında, Türk Toraks Derneği, Türkiye Ulusal Alerji ve Klinik İmmünoloji Derneği ve Sağlık Bakanlığı işbirliği ile Türkiye'nin birçok ilinde çok sayıda hasta eğitim toplantısı düzenlenecek ve çeşitli illerde alışveriş merkezlerinde kurulacak stantlarda astımla ilgili broşürler dağıtılacak; yapılacak bilgilendirme toplantılarıyla doktor kontrolü ve düzenli ilaç tedavisi ile astımlıların hayatlarını kısıtlanmadan yaşayabilecekleri ifade edilecek. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com