Astım riski erkek çocuklarda iki kat fazla

Astım riski erkek çocuklarda iki kat fazla
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, astımın erkek çocuklarda kızlardan 2 kat fazla görüldüğünü bildirdi.

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, astımın erkek çocuklarda kızlardan 2 kat fazla görüldüğünü bildirdi.
Uzmanlar, yaptıkları yazılı açıklamada, astımın bir solunum yolu hastalığı olduğunu, doğuştan soluk boruları duyarlı çocuklarda çevresel koşulların etkisi ile de astımın oluştuğunu ve küçük yaşlarda daha şiddetli seyrettiğini vurguladı.
Soğuk algınlığı ile grip gibi viral enfeksiyonların astımın en önemli tetikleyicileri arasında bulunduğunu ifade eden uzmanlar, ''Soğuk ve kirli hava, sigara dumanı, alerji yapıcı maddeler ve yoğun kokular gibi bazı durumlar astım belirtilerinin çok artmasına sebep olmaktadır'' diye konuştu.
Astımın çocukların yaşamlarının ilk yıllarında öksürük, çabuk yorulma ve tekrarlayan nefes darlığı gibi yakınmalarla kendini gösterdiğini, bu yakınmaların alerjenlerin veya hava kirliliğinin bulunduğu ortamlarda daha da arttığını belirtti.
Şikayetlerin gece artmasının astım hastalığının bir özelliği olduğunu vurgulayan uzmanlar, ''Yatınca artan öksürük genellikle sinüzit ile ilişkilendirilir. Yanlış değildir, ama astımın da akla getirilmemesi önemli bir eksikliktir. Çünkü astımlı hastalarda sinüzit ya da nezle gibi üst solunum yolu hastalıkları 'sessiz' olarak bekleyen astımın alevlenmesine neden olur'' değerlendirmesinde bulundu.
Astımın çocuklarda her yaşta ortaya çıkabileceğini ancak büyük çoğunluğunun bebeklik çağında başladığını ifade eden Canural, hastalığın belirtilerinin solunum yolundan gelen hırıltı, balgamlı öksürük, bazen kuru öksürük ve nefes alıp vermede güçlük olduğunu dile getirdi.
Astım hastalığının erkek çocuklarda kızlardan 2 kat fazla görüldüğünü açıklayan Canural, düzenli sporun, astımlı çocukların akciğer gelişmesine olumlu katkılar sağladığına dikkati çekerek, özellikle yüzmenin astımlı ve alerjili çocuklar için en uygun sporlar arasında yer aldığını belirtti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com