Astımlılar yaz aylarında nasıl korunacaklar

Astımlılar yaz aylarında nasıl korunacaklar
Sıcak yaz ayları kronik hastalığı olanları zorluyor.

HAVA KALİTESİ ÖNEMLİ

Astım hastalarının yaşadığı sıkıntıların başında nefes darlığı geliyor. Nefes darlığı atakları çeşitli tetikleyici durumlarla ortaya çıkıyor. Tetikleyici durumlar viral enfeksiyonlar ya da alerjenlere maruz kalma gibi durumlar olabileceği gibi, hava kalitesiyle de ilgili olabiliyor. Örneğin; bulunulan iç ortamın hava kirliliği (sigara dumanı, keskin koku, kimyasal maddeler) ya da dış ortamın hava kirliliği (egzoz gazları, şehirlerin hava kirliliği gibi) astım ataklarını başlatabiliyor.

TETİKLEYİCİ FAKTÖRLER

Ayrıca akciğerlere ulaşan havanın ısı ve nem gibi özellikleri de hava yollarında bulunan kolinerjik reseptörleri etkileyerek astım bulgularının başlamasına neden olabiliyor. Sıcak hava ve yüksek nem , astımda bulguların ortaya çıkmasına neden olan tetikleyici faktörler arasında yer alıyor.

UYGUN NEM MİKTARI %30-50

Aşırı sıcaklarda astımlıların kendilerini koruması gerekiyor. Astım hastaları için ortamdaki havanın en uygun nem miktarı yüzde 30-50 arasındadır. Polenlerin havada uçuşmaya başlaması , alerjik astımlı hastalar için olumsuz bir ortam oluşturuyor. (BRK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com