Astronomlar 4 yeni galaksi kümesi keşfetti

Astronomlar 4 yeni galaksi kümesi keşfetti
Dünya'dan 10 milyar ışık yılı ötede bulunan kümeler evrenin 3 milyar yaşındaki görünümünü yansıtıyor- Yeni bir bilgi birleştirme yöntemi yardımıyla yapılan keşif, galaksi kümelerinin nasıl oluştuğuna ışık tutacak

İki uzay uydusundan alınan verileri yeni geliştirilen bir yöntemle birleştirmeyi başaran bilim adamları, 4 yeni galaksi kümesi keşfetti.

Dünya'dan 10 milyar ışık yılı uzaklıkta bulunan kümeler, Avrupa Uzay Ajansı'na (ESA) ait Planck ve Herschel uydularından alınan verilerin birleştirilmesiyle ortaya çıkarıldı.

İngiltere'deki Imperial College London adlı araştırma üniversitesi Fizik Bölümü'nden Dr. David Clements'in başkanlığındaki ekip tarafından tanımlanan galaksi kümeleri, üniversitenin internet sitesinde bilim dünyasına tanıtıldı.

Araştırmacılar, bulunan kümelerin, şu an yaklaşık 13,8 milyar yaşında olduğu bilinen evrenin 3 milyar yaşındaki görünümünü yansıttığını belirtti.

-Galaksi kümesi nedir-

Bünyelerinde, çekim gücüyle birbirlerine bağlı çok sayıda galaksi barındıran galaksi kümeleri, evrendeki en büyük kütleye sahip nesneleri oluşturuyor. Galaksi kümeleri, büyüklüklerine bağlı olmak üzere bünyelerinde yüzlerce veya binlerce galaksi barındırabiliyor.

Daha önce de daha yakın mesafelerde ve daha yakın zaman dilimlerini yansıtan galaksi kümeleri keşfedilmişti. Ancak bu yapıların nasıl oluştuğunun anlaşılması için daha uzak ve eski zamanları yansıtan galaksi kümelerinin ortaya çıkarılması, bilim dünyası açısından büyük önem taşıyor.

Yeni uygulanan teknik yardımıyla 2 bin yeni galaksi kümesinin daha ortaya çıkarılabileceğini vurgulayan araştırmacılar, böylece galaksi kümelerinin nasıl oluştuğuna ilişkin daha detaylı bir tarih cetvelinin oluşturulmasının mümkün olabileceğine işaret etti.

Yaptıkları keşfe ilişkin açıklamada bulunan Clements, daha önce, daha uzak mesafelerde yer alan galaksilerin tanımlanmış olmasına karşın, şimdiye kadar bulunan en uzak galaksi kümesinin Dünya'ya 9 milyar ışık yılı uzaklıkta olduğunu ve evrenin 4,5 milyar yaşındaki halini yansıttığını belirtti. Clements, "Yeni yaklaşımımız şimdiden bundan daha uzak mesafede bir kümenin varlığını ortaya çıkardı ve bunun da ötesine gidecek potansiyelinin bulunduğuna inanıyoruz" dedi.

Muhabir: Alp Ertunga Karaca
Yayınlayan: M. Göksel Sözer

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com