Aşure etkinliği düzenledi

Aşure etkinliği düzenledi
Uşak Alevi Kültür Derneği tarafından Muharrem ayı nedeniyle yaklaşık bin kişinin katıldığı cem töreni ve aşure etkinliği düzenlendi.

Uşak Alevi Kültür Derneği tarafından Muharrem ayı nedeniyle yaklaşık bin kişinin katıldığı cem töreni ve aşure etkinliği düzenlendi.
Aybey Mahallesi Yeniceköy Caddesi üzerinde bulunan Cemevi önünde öğle saatlerinde düzenlenen törene, Uşak'ta yaşayan alevi vatandaşlar ile alevi dedeleri ve Belediye Başkan Yardımcısı Bedii Beşkazalıoğlu katıldı. Cem töreninde dualar, deyişler ve mersiyeler okundu ve semah dönüldü. Tören sonrası vatandaşlara kavurma, pilav, aşure ve tatlı ikram edildi.
Törende konuşan Alevi dedesi Nazmi Aydedeoğlu, 'İçinde bulunmuş olduğumuz ay şehrullah dediğimiz Yüce Allah'ımızın ayı, hürmetli, bereketli, rahmetli aylar anlamındadır. Bununla beraber Recep ve Muharrem aylarında yüce Allah savaş yapmayı ve kan dökmeyi haram kılmıştır. Bizim için en hüzünlü ve acı olanı Muharrem ayının 10. günü, yani aşura günü; Emevi Halifesi Yezit ile İmam Hüseyin'in o Kerbela'da buluştukları ayın adıdır, doğru ile eğrinin buluştuğu yerdir aşure' dedi.
Uşak Alevi Kültür Derneği Başkanı Fikret Sağdemir ise, 'Zikir ve ibadet ederek, oruç tutarak bir Muharrem ayını daha bitirdik. Bu yıl bu etkinliğin 6.'sını yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. İlimizde yaklaşık 15 bin alevi vatandaşımız var.Dernek olarak alevi vatandaşların sorunlarını çözüm bulmak, yardımlaşmayı ve kardeşlik duygularını yaygınlaştırmak için faaliyetlerde bulunuyoruz.
İlimizdeki alevi vatandaşların en büyük sorunu düzgün bir Cemevi olmamasıdır. Cemevi yapımı için dernek olarak yerel yöneticilerden destek istedik. Cemevi için bir arsa belirledik. Belediye bu konuda bize destek verirsek Cemevi sorununu çözüme kavuşturacağız” dedi.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com