Asya hisseleri uçuşa geçti!

Asya hisseleri uçuşa geçti!
ABD'den tahminlerin üstünde gelen verilerle asya hisse senetleri son beş günde ilke kez yükselişe geçti, von güçlenirken bakır değer kazandı.

Beklentilerin üstünde gelen ABD ekonomik verileri ve Avrupalı liderlerin bölgenin borç krizini çözeceğine dair iyimserlik ihracatçıların kazanç görünümünü destekledi; Asya hisseleri beş günde ilk kez yükselişe geçti.

Japonya'nın en büyük elektronik ihracatçılarından Sony Corp hisseleri Tokyo'da yüzde 4.1 değer kazandı. Asya'nın en büyük uluslararası havayolu Cathay Pacific Airways Ltd hisseleri Hong Kong'ta yüzde 12 sıçradı. Kazancının yüzde 70'inin ABD'den sağlayan inşaat malzemeleri sağlayıcısı James Hardie Industries SE (JHX) hisseleri Sidney'de yüzde 7.2 tırmandı. Dünyanın en büyük madencilik şirketlerinden BHP Billiton Ltd. (BHP) hisseleri emtia fiyatlarının değer kazanması ile yüzde 2.7 yükseliş kaydetti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 3 değer kazanarak Tokyo'da yerel saatle 10.55'te 110.53 seviyesine yükseldi. Emtia üreticileri ve bankalar öncülüğünde 10 sektör tırmanırken endekste 11 artıdaki hisseye karşılık 1 hisse değer kaybetti. Avrupa'nın borç krizi ve ABD'de ekonomisindeki yavaşlamanın küresel resesyona götüreceği endişesi ile endeks, üçüncü çeyrekte yüzde 16'lık düşüşle 2008'den beri en büyük kaybını verdi.

Von, yüzde 0.3 güçlenirken, Avrupa Merkez Bankası'nın bugün açıklaycağı faiz oranlarının öncesinde euro pek fazla değişim göstermeyerek 1.3344 dolara kaldı. Bakır yüzde 1.6 yükselirken, petreol ise New York'ta dünkü 5.3'lük sıçrayışın ardından yüzde 0.1 değer kaybetti.

“Piyasalar Avrupalı yetkililerin bir çözüm bulacağına ve bu çözümün bankaları da kapsayacağına dair oldukça iyimser." diyen Pengana Capital Ltd yöneticilerinden Tim Schroeders, "Son ABD verileri ekonominin istikrar kazanmaya başladığına dair iyi bir işaret." yorumunda bulundu.

Japonya'nın Nikkei 225 (NKY) Endeksi yüzde 1.9 değer kazandı. Güney Kore'nin Kospi Endeksi yüzde 4 yükselirken Avustralya'nın S&P /ASX 200 Endeksi de yüzde 2.9tırmandı. Hong Kong'un Hang Seng Endeksi ise yüzde 4.5 sıçradı. Çin ve Hindistan borsaları ise tatil sebebiyle bugün kapalı.

ABD VERİLERİ
Standard & Poor's 500 Endeks vadelileri bugün yüzde 0.1 değer kaybetti. ADP İstihdam Servisi'nin raporuna göre Amerikan şirketleri eylül ayında 91 bin istihdam sağlarken imalat dışı ISM Endeksi de tahminlerin altında düştü; ardından S&P 500 dün New York'ta yüzde 1.8 tırmandı. Nasdaq-100 Endeks vadelileri, Apple'ın kurucusu Steve Jobs'un kanser sebebiyle 56 yaşında vefat etmesinin ardından değer kaybetti.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com