"Asya kaplanı" Tayvan'dan Türkiye'ye iş birliği çağrısı

Asya kaplanı Tayvandan Türkiyeye iş birliği çağrısı
Teknoloji markalarıyla dünyada adından söz ettiren Tayvan, Türkiye ile 1,8 milyar dolar olan ticaret hacmini artırmayı hedefliyor

ADANA (AA) - VOLKAN KAŞİK - Teknoloji markalarıyla dünyada adından söz ettiren ve "Asya kaplanı" olarak anılan Tayvan, Türkiye ile 1,8 milyar dolar olan ticaret hacmini artırmayı hedefliyor.

Tayvan Ticaret Merkezi İstanbul Ofisi Direktörü Patty Yen, iş çevreleriyle görüşmek için geldiği Adana'da, AA muhabirine, Türkiye ile Tayvan arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek istediklerini söyledi.

İki ülke iş adamlarının, zaman zaman karşılıklı ziyaret gerçekleştirdiğini vurgulayan Yen, "Bu ziyaretlerin, ekonomik ilişkileri daha da artıracağına eminim. Türkiye ile Tayvan'ı birbirine tanıtmalıyız" dedi.

Çeşitli sektörlerde güç birliğine gidilebileceğine dikkati çeken Yen, şunları kaydetti:

"Tayvan ve Türkiye arasındaki ticaret hacmi 1,8 milyar dolar civarında. Ticaret hacmini artırmak için Türkiye'de ticaret ve sanayi odaları, diğer derneklerle işbirliği yapıyoruz. Bu hacmi yüzde 5-10 artırmayı hedefliyoruz. Türkiye'nin konumu çok iyi. Tayvanlılar, hem Avrupa'ya hem de Ortadoğu'ya açılmak için Türkiye'yi kullanabilir. Bu pazarlara birlikte açılabiliriz. İki ülkenin de güçlü olduğu alanlar var. Örneğin Tayvan'da makine, bilişim sektörü, elektronik ürünler, otomobil parçaları sektörü kuvvetli. Türkiye'deki otomobil sanayisi, tekstil, tarım gibi sektörler güçlü. İki ülkenin kuvvetli olduğu sanayileri birleştirerek, diğer pazarlara açılabiliriz. Tayvan'da teknik olarak tekstil sanayisi güçlü. Türkiye'de de tekstil sanayisi oldukça iyi durumda. Birlikte yeni ürün üreterek, Avrupa pazarına girebiliriz."

Tayvan'daki ürünlerin bir çoğunun Türkiye'de bilinmediğini anlatan Yen, İstanbul'da zaman zaman tanıtım haftaları düzenleyip, Türk iş adamlarına ürünler hakkında bilgi verdiklerini söyledi.

Tayvan Ticaret Merkezi İstanbul Ofisi'nin uzun süredir hizmet verdiğini belirten Yen, ülkeleri hakkında bilgi almak isteyen iş adamlarını ofise davet ettiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com