Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı zirvesi

Asyada İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı zirvesi
Çin Devlet Başkanı Şi, zirveye katılanlara yemek verdi

ŞANGHAY (AA) - Çin Devlet Şi Cinping, tüm Asya ülkelerinin Asya’da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'na (AİGK/CICA) büyük önem verdiğini, bunun da Asya'nın güvenlik sorununun aciliyeti ile önemini gösterdiğini söyledi.

Çin'in Şanghay kentinde yapılan AİGK/CICA Dördüncü Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi öncesi katılımcı ülkelerin lider ve temsilcileri aile fotoğrafı çektirdi. Çin Devlet Başkanı Şi, liderlerin onuruna resmi yemek verdi.

Yemekte konuşma yapan Şi, Asya'nın gizemli karakteri ve verimli toprakları olan bir bölge olarak birçok kültürü barındırdığını belirtti. Şi, bugünün Asyasının "yeni gelişen ekonomileri" bünyesinde barındırdığını vurgulayarak, bölgenin ekonomik ve kültürel gelişimin başlıca merkezlerinden biri olduğunu ifade etti. 

Çin'in antik çağlardan bu yana barış odaklı düşünce sistemini benimsediğini söyleyen Şi, Çin'in barışı korumak istediğini ve bu anlamda somut adımlar attığını kaydetti. Şi, AİGK/CICA Şanghay zirvesinin önemini vurgulayarak, "Tüm Asya ülkeleri bu zirveye son derece büyük önem veriyor. Bu da halihazırda Asya'nın güvenlik sorununun aciliyet ve öneminin göstergesi" dedi.

Konferansın Asya'daki en kapsamlı güvenlik içerikli organizasyon olduğunu dile getiren Şi, AİGK/CICA'nın Asya'da güvenlik müzakereleri ve işbirliğinin artırılması bağlamında büyük potansiyeli olduğunu vurguladı. Şi, dördüncü zirvenin Asya'daki birçok ülkeye güvenlik sorunlarıyla mücadele noktasında elverişli şartlar sağlayacağını sözlerine ekledi.

- Zirve'nin gündemi "yeni güvenlik konsepti" -

Türkiye, 26 üye ve 7 gözlemci ülke ile 4 gözlemci uluslararası kuruluşun bulunduğu AİGK/CICA’da dört yıldır sürdürdüğü dönem başkanlığını, zirveye ev sahipliği yapan Çin'e devredecek.

AİGK/CICA tarihinde en fazla liderin katıldığı zirvede 11 devlet başkanının yanı sıra birçok üst düzey yetkili yer alıyor. Yarın başlayacak zirveye Rusya, İran, Afganistan, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Moğolistan, Pakistan, Tacikistan, Özbekistan ve Sri Lanka'dan devlet başkanı seviyesinde katılım olacak. Ayrıca BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun da zirve kapsamında görüşmelerde bulunacak.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün katılımını Soma'daki maden faciasının ardından iptal etmesi nedeniyle zirveye Türkiye'yi temsilen Dışişleri Bakanı Davutoğlu katılıyor.

Yarın yapılacak zirvenin ana gündem maddesinin "yeni güvenlik konsepti" olacağı belirtiliyor. Nüfus, siyasi ve ekonomik yapı, askeri çıkarlar, din, eğitim, kültür gibi birçok konu da bölge liderleri tarafından masaya yatırılacak.

Türkiye, Haziran 2010’da İstanbul’da düzenlenen AİGK/CICA Üçüncü Zirvesi'nde dönem başkanlığını iki yıllık bir süre için üstlenmişti. Türkiye’nin dönem başkanlığı üye devletler tarafından iki yıllık süre için uzatılmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com