Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi sona erdi

Asyada İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı Zirvesi sona erdi
Eski ve yeni dönem başkanlarından Türkiye'ye teşekkür

ŞANGHAY (AA) - Asya'da İşbirliği ve Güven Artırıcı Önlemler Konferansı'nın (CICA/AIGK) dördünücü devlet başkanları zirvesi sona erdi.

AIGK/CICA'nın Şanghay'da yapılan zirvesi, eski dönem başkanı Türkiye, yeni dönem başkanı Çin ve kurucu ülke Kazakistan'ın yaptığı ortak basın açıklaması ile sona erdi.

CICA'nın eski dönem başkanı Türkiye'yi temsilen toplantıya katılan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, zirveye Soma'da yaşanan facia nedeniyle katılamayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün selamı ve iyi dileklerini iletti.

Liderlere, facianın ardından Türk halkına taziyelerini bildirdikleri ve gösterdikleri dayanışma için teşekkür eden Davutoğlu, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'nin misafirperverliğinden ötürü memnuniyetini dile getirdi. 

Kültürel etkinlikler çerçevesinde dün yapılan gösteriyle, Çin'in derin felsefe ve medeniyetini gösteren unsurları görme fırsatı bulduklarını belirten Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Gül adına dönem başkanlığını Çin Devlet Başkanı Şi'ye teslim etmekten onur duyduğunu söyledi. 

Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev'in, sadece bir devlet adamı olarak değil aynı zamanda bir entelektüel olarak bu organizasyonun fikir babası olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, soğuk savaş döneminin ardından kurulan CICA'nın Asya'da barış ve istikrar için zemin hazırlayan bir organizasyon olduğunu ifade etti.

Davutoğlu, Kazakistan, Türkiye ve Çin'in dönem başkanlıklarına atıfta bulunarak, toplantıların ilk olarak Asya'nın kalbindeki Kazakistan, sonrasında Asya'nın en batı ucu İstanbul'da, son olarak ise Asya'nın en doğu ucunda yaptıklarını anlattı. Bu yapıyı bir "barış güvercinine" benzeten Davutoğlu, CICA'nın Almatı ve Astana'da başladığını, sonrasında birçok medeniyetin merkezi olan İstanbul'da devam ettiğini ve şimdi de uluslararası barış ve istikrarın önemli merkezlerinden biri olan Çin'in Şanghay kentinde yapıldığını ifade etti. 

Türkiye'nin dönem başkanlığında CICA/AİGK sürecine katkı yapmaya çalıştıklarını vurgulayan Davutoğlu, bu süreçte Türkiye'nin askeri, ekonomi, çevre, terör ve insan kaçakçılığı başlıklı beş alana yoğunlaştığını anlattı. 

Davutoğlu, dönem başkanlığında birçok bakan seviyesinde toplantı ve forum düzenlediğini hatırlatarak, Kazakistan'ın da destekleriyle İş Konseyi ve Gençlik Konseyi kurduklarını kaydetti. 

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, CICA'nın eskisinden daha önemli bir yapıya dönüştüğüne dikkati çekerek, CICA'ya iki yeni üyenin katılması ile 26 üyeye ulaşıldığını hatırlattı. 

"Çin'in dönem başkanlığının sadece CICA ve Asya kıtası için değil, aynı zamanda tüm dünyanın barış ve düzeni açısından tarihi bir evre olacağını" söyleyen Davutoğlu, Çin Devlet Başkanı Şi'ye dönem başkanlığı sürecinde Türkiye'nin tüm kurumsal ve insani kapasitesiyle her türlü yardıma hazır olduğunu ifade etti. 

"Sizin başarınız, sadece Çin'in değil, hepimizin başarısı olacaktır" diyen Davutoğlu, CICA'nın başarısı için Çin'in tarihi bir dostu olan Türkiye'nin her zaman Çin'in yanında olacağını belirtti. 

Davutoğlu, Çin'e CICA'nın dönem başkanlığı süresince başarı diledi.

-Şi Cinping-

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping de üye ülkelerin, dördüncü CICA zirvesinde güvenlik ve işbirliğinin geliştirilmesi noktasında fikir birliğine vardığını kaydederek “CICA’da işbirliğini teşvik eden Türkiye’ye müteşekkiriz” diye konuştu.

Asya’nın dünyadaki kalkınmanın başlıca merkezi konumuna geldiğini ifade eden Şi, “Biz birlik içerisinde Asya’nın kendi sesini oluşturmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

Şi, güvenlik sorunlarının kapsamının giderek genişlediğine vurgu yaparak, bu konuyla mücadelede, Asya güvenlik konseptinin oluşturulmasının önemine değindi.

Kazan-kazan şeklinde yeni bir güvenlik anlayışı arayışında olunduğunu kaydeden Şi, “Çin, barışçıl müzakere ve diyalog yoluyla sorunların çözülmesinden yana” ifadesini kullandı.

Şi, enerji, enformasyon ve sosyal güvenlik meseleleri konusunda üye ülkelerin değerlendirmelerde bulunduğunu ifade ederek, “Asya halkı, özünde barışçıl geleneğe sahip” dedi.

-Nursultan Nazarbayev-

CICA’nın kurucusu Nursultan Nazarbeyev ise konuşmasına, Cumhurbaşkanı Gül’e selamlarını ileterek başladı.

Nazarbayev, Türkiye’nin Asya’da barışın temini younda CICA dönem başkanı olarak yaptığı katkıya teşekkür ettiği konuşmasında, Şanghay’da yapılan zirvenin CICA tarihinin en büyük katılımlı zirvesi olduğunu söyledi.

CICA’nın bir konferans olmaktan öteye taşınması ve bölgede barış ve istikrarın garantisi olması yolunda çaba gösterilmesi çağrısında bulunan Nazarbayev, Kazakistan’ın, dönem başkanlığını devralan Çin’den beklentilerinin büyük olduğunu dile getirdi.

Nazarbayev, “Çin’in, CICA dönem başkanlığı süresince tüm üye ülkeler ve bölge ülkelerinin kalkınması adına büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz” diye konuşarak Çin’e ev sahipliği için teşekkür etti.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com