''At sevgisi'' ile hayata bağlandı

''At sevgisi'' ile hayata bağlandı
Kütahya'da yaşayan zihinsel engelli gencin, yeni hizmete giren Rahvan Atlı Spor Merkezi'nde at binip seyislik yaparak toplumsal hayata adapte olduğu bildirildi.

Kütahya'da yaşayan zihinsel engelli gencin, yeni hizmete giren Rahvan Atlı Spor Merkezi'nde at binip seyislik yaparak toplumsal hayata adapte olduğu bildirildi.

KÜTAHYA - Kütahya Rahvan Atçılık ve İhtisas Kulübü Başkanı Birol Babanoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, rahvan at ve atlı cirit yarışları ile gösterilerinin sunulması amacıyla Kütahya-Tavşanlı yolunun 5. kilometresinde belediyece inşa ettirilen Rahvan Atlı Spor Merkezi'nin binicilerin hizmetine sunulduğunu bildirdi.
Osmanlı döneminde ülkenin iki önemli atlı spor merkezinden birinin Kütahya olduğunu anımsatan Babanoğlu, bu merkezin faaliyete geçirilmesiyle önemli plan ve hedeflere yönelik çalışmalar yürüttüklerini anlattı.
Babanoğlu, Rahvan Atlı Spor Merkezi'ni Türklerin ata sporlarından binicilikte bir merkez haline getirmeyi amaçladıklarını ifade ederek, ''Macaristan ve diğer ülkelerdeki Türk kardeşlerimizle aynı sporu yapıyoruz. Hedefimiz, burasını uluslararası bir atlı spor merkezi haline getirmek. Bu bizim için büyük gurur kaynağı olacaktır'' dedi.
Tesisin kente kazandırılmasından dolayı Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça'ya teşekkür eden Babanoğlu, 7 bin metrekare arazide kurulan merkezde 25 at kapasiteli barınak, 700 kişilik kapalı tribün, kadın, erkek ve özürlü tuvaletleri, 2 iş yeri, 3 misafirhane, kapalı manej ve padoklar bulunduğunu kaydetti.
Babanoğlu, merkezin yanında 100 kişinin masalarda piknik yapabileceği bir alan hazırlandığını dile getirerek, isteyen vatandaşların burada piknik yapıp at binebileceklerini belirtti.
Türklerin tarihten gelen ata sporlarından biniciliği bu merkezde canlandırmaya çalışacaklarını bildiren Babanoğlu, sahip oldukları yaklaşık 45 attan form durumu en iyi olanları yurt içinde yılda yaklaşık 20 kez yapılan yarışlara gönderdiklerini ve son dönemde önemli başarılar kazandıklarını ifade etti.
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında 29 Ekim'de Rahvan Atlı Spor Merkezi'nde çeşitli gösteriler sunacaklarını kaydeden Babanoğlu, bu gösterilere tüm halkı davet etti.

-ATLARLA İLGİLENMENİN İNSAN PSİKOLOJİSİNE ETKİSİ-
Babanoğlu, atlarla ilgilenmenin insan psikolojisini olumlu etkilediğine işaret ederek, şöyle konuştu:
''Yasin Tutar adında 21 yaşında bir kardeşimiz var. Yüzde 70 oranında zihinsel engelli olan bu kardeşimiz zamanının büyük bölümünü burada bizimle ve atlarla geçiriyor. Son zamanlarda atlara olan sevgisinin toplumsal yaşama daha çabuk adapte olmasını sağladığını fark ettik. Önceden bakkaldan alışveriş yapmayı bilmiyordu. Şimdi at üzerinde adeta cambazlıklar yapmaya başladı. İnsanlarla iletişimi arttı ve sosyal faaliyetlere katılmaya başladı. Kendi kendine bir şeyler yapıyor. Atların bakımını yapıp pistte gezdiriyor. Bu, at sevgisinin insanı ne kadar olumlu yönde etkilediğinin bir göstergesidir.''
Yasin Tutar da merkeze gelip atlarla ilgilenmesinin kendisine büyük yararları olduğunu söyleyerek, ata binmekten zevk aldığını ve binicilikle ilgili her şeyi öğrendiğini anlattı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com