Ata armağanı Cumhuriyete coşkulu tören

Ata armağanı Cumhuriyete coşkulu tören
Cumhuriyetimizin 90.kuruluş yıldönümü törenleri tüm yurtta, dış temsilciliklerimizde ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde olduğu gibi Simav’da kutlandı.
Mustafa ARIGÜMÜŞ | SİMAV

28 Ekim Pazartesi günü saat 13.00’de başlayan Cumhuriyet Bayramı törenlerinde Hükümet Konağı önündeki Atatürk Anıtına Simav Kaymakam Vekili ve Kütahya Vali Yardımcısı olan H. Mete Buhara, Garnizon Komutanı Personel Binbaşı Mustafa Akyer ve Belediye Başkanı Kasım Karahan çelenk sundu. Tüm resmi daire, okul müdürleri, siyasi parti, meslek odası ve sivil toplum kuruluşu temsilcileriyle şehit aileleri ve gazilerin katıldığı ilk törenin ardından Kaymakam Vekili Buhara, makamında protokol sırasına göre tebrikleri kabul etti.
 
Simav Anadolu Sağlık Meslek Lisesinin ev sahipliğinde gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı kutlamalarının ikinci bölümü Cumhuriyet Meydanındaki yenileme çalışmaları nedeniyle dün Akbaldır Stadyumunda yapıldı. Kaymakam Vekili Buhara, Garnizon Komutanı Akyer ve Belediye Başkanı Karahan’ın birlikte halkın ve öğrencilerin bayramını kutlamasının ardından saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı halk ve öğrencilerle birlikte okundu. Daha sonra Kaymakam Vekili Buhara, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmasıyla halka ve öğrencilere hitap etti. Cumhuriyetin tam bir tarifini yaptığı konuşmasında bir imparatorluğun küllerinden doğan Mustafa Kemal ve O’nun silah arkadaşlarının öncülüğünde Türk milletinin verdiği destansı milli mücadele sonrasında 29 Ekim 1923’de kurulan Cumhuriyetin 90.yıldönümünü sevinç, gurur ve iftiharla kutlandığına işaret eden Buhara, “Bizim için cumhuriyet, her şeyden önce halkın iktidarı demektir. 
 
Çünkü, cumhuriyet demek siz demek, biz demek, hepimiz demektir. Milli iradenin, halkın iradesinin tecellisidir cumhuriyet. Cumhuriyet demek, hukuk demektir, seçebilmek, seçilebilmektir. Cumhuriyet aydınlanmaktır, çağdaşlıktır. Cumhuriyet demek demokrasi, demektir. Ne düşündüğümüzü özgürce ifade edebilmektir. Cumhuriyet demek, insanca, insan onuruna yakışır yaşamak demektir. Cumhuriyet demek; önce insan demektir” dedi.
 
Halka ve öğrencilere hitaben konuşmasını sürdüren Buhara, aradan geçen 90 yıl içinde Türkiye Cumhuriyetinin her alanda büyük ve önemli atılımlar yaptığını da belirterek, “Türkiye; ekonomisi, demokrasisi, nüfusu ve var olan her alandaki büyük potansiyeli ile dünya devletleri arasında hiç de küçümsenmeyecek bir konumdadır. Ancak hepimizin kabul edeceği üzere daha gidilecek çok yol, yapılacak çok iş, ulaşılması gereken çok hedef vardır” diyerek sözlerini tamamladı. 

Kaymakam vekili Buhara’nın konuşmasının ardından Simav Anadolu Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri şiirler okudu, Naşa Spor Kulübüne bağlı Yaren ekibi yöresel halk oyunları gösterisini sundu.
 
Cumhuriyetin ilanının 90.yıldönümü nedeniyle İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen okullar arası kısa mesafe koşu, şiir, resim ve kompozisyon yarışmalarındadereceye giren ve ödül ve madalyalarını daha önce teslim alan öğrencilerin Kaymakam Vekili Buhara, Garnizon Komutanı Akyer ve Belediye Başkanı Karahan tarafından tebrik edilmesinin ardından topluca fotograf çekimi gerçekleştirildi. Simav
Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü’ne bağlı Halk Oyunları Ekibinin sergilediği yöresel oyunların ardından ilçe merkezindeki ortaokul, liseler ve Halil İbrahim Kazcıoğlu Mesleki Eğitim Merkezinin Simav Anadolu Sağlık Meslek Lisesi Bandosu eşliğinde gerçekleşen resmigeçit töreniyle Cumhuriyet Bayramı törenleri son buldu. Tören sonunda Kaymakam Vekili ve Vali Yardımcısı Buhara, bayram etkinliklerinde emeğigeçen okul idarecileri ve öğretmenleri İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Şirikçi şahsında tebrikle birlikte teşekkür etti.(SBK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com